Foto: Detské kardiocentrum NÚSCH má špičkový angiokardiograf v hodnote viac ako milión eur

Nový dvojrovinový angiokardiografom v DKC
Pohľad na nový prístroj - dvojrovinový angiokardiografom pred jeho slávnostným odovzdaním do užívania v Detskom kardiocentre (DKC) Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) v Bratislave za účasti ministerky zdravotníctva SR. Bratislava, 11. jún 2018. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 11. júna (WebNoviny.sk) – Detské kardiocentrum (DKC) v Bratislave, ktoré je od 1. januára 2009 súčasťou Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH, a. s.), má ako prvé zariadenie na Slovensku k dispozícii špičkový pediatrický dvojrovinový angiokardiograf.

Je súčasťou Oddelenia funkčného vyšetrovania DKC. Na oddelení sa vykonávajú špecializované katetrizačné vyšetrenia a operačné katetrizačné liečebné zákroky u detí v rámci detského kardiovaskulárneho programu.

Novinka v prístrojovom vybavení

Ako informoval NÚSCH, ide o jediné takéto pracovisko na Slovensku a o novinku v prístrojovom vybavení DKC. „Pracovisko zahŕňa najnovšiu a maximálnu výbavu s ultra nízkou dávkou röntgenového žiarenia pre novorodencov a deti. Obsahuje inteligentný riadiaci softvér, ktorý pomáha minimalizovať dávku röntgenového žiarenia bez negatívnych vplyvov na kvalitu obrazu,“ objasnil ústav. Zariadenie má plochý detektor s možnosťou zachytenia pľúcnych polí.

Prístroj je vybavený veľkoplošnou obrazovkou vo vyšetrovacej miestnosti, s prepojením všetkých zobrazení a modalít potrebných na vyšetrenia a intervenčné zákroky, vrátane fúzie s echokardiografickým zobrazením. Obsahuje kompletný monitorovací, vyhodnocovací a archivačný systém so zobrazením údajov na LED obrazovke a pracovnej konzole.

Dá sa napojiť na archivačný systém

Systém sa dá napojiť na nemocničný archivačný systém, ložisko dát a internet. Konzola je uspôsobená na vyhodnocovanie všetkých digitálnych obrazových údajov s následným spracovaním a archiváciou (CT, MR, AKG, ECHO, hemodynamiky vrodených chýb srdca, vrátane obrazových a hemodynamických schém).

„Na vyšetrenie do DKC chodí celé Slovensko. Toto unikátne zariadenie v hodnote 1 175 000 eur, k tomu ultrazvukový prístroj v hodnote 150 000 eur a nevyhnutné stavebnorealizačné práce v sume 25 000 eur, je teda k dispozícii všetkým detským pacientom. Pevne verím, že týmto špičkovým angiokardiografom ešte viac skvalitníme poskytovanie zdravotnej starostlivosti najmenším,“ uviedol generálny riaditeľ NÚSCH Mongi Msolly.

NÚSCH v súčasnosti buduje samostatný pavilón DKC, ktorého súčasťou bude aj nové materiálne, technické a prístrojové vybavenie. Spomínané angiokardiografické zariadenie bude po dokončení pavilónu prenesené do nových priestorov DKC.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Detské kardiocentrumNÚSCH Národný ústav srdcových a cievnych chorôb