Foto: Do útulku v Bratislave pribudlo tento rok viac než dvetisíc zvierat

Sloboda zvierat Bratislava, útulok, pes, mačka
Psy v útulku Slobody zvierat počas vianočných sviatkov. Bratislava, 24. december 2018. Foto: SITA/Braňo Bibel

BRATISLAVA 25. decembra (WebNoviny.sk) – Útulok Slobody zvierat na bratislavských Poliankach prijal tento rok zatiaľ 2 025 zvierat. Nájsť domov prostredníctvom domácej alebo zahraničnej adopcie sa podarilo 1 288 psíkom a mačkám. Časť zatúlaných zvierat vrátili pôvodným majiteľom, zvyšok je v útulku a čaká na svoju novú rodinu.

Spolu s regionálnymi útulkami Sloboda zvierat v rámci celého Slovenska zachránila minimálne 5 000 zvierat, presnú štatistiku zverejní v januári. Agentúru SITA o tom informovala Silvia Čaňová zo Slobody zvierat.

Sloboda zvierat víta novelu veterinárneho zákona, ktorá predstavuje účinný nástroj na boj proti nelegálnemu obchodovaniu so psami, teda proti takzvaným množiteľom, a to vďaka povinnej identifikácie a registrácie psov a ich majiteľov.

„Za najväčšie pozitívum považujeme povinné čipovanie psov. Vďaka čipu máme možnosť okamžite zistiť majiteľa a nájdené zviera ihneď vrátiť,“ konštatovala Čaňová.

Čip navyše obsahuje aj informácie o povinnom očkovaní proti besnote a veterinári si môžu v systéme zistiť, koľko zvierat je registrovaných na jedného majiteľa. Tak sa dajú odhaliť podozriví chovatelia.

Veľké pozitívum novely predstavuje zákaz výcviku a vystupovania divokých zvierat v cirkusoch na Slovensku. Ministerstvo pôdohospodárstva musí ešte vydať novú vyhlášku definujúcu druhy, ktoré nesmú cirkusy využívať na vystúpenia neprirodzené týmto zvieratám.

„Stále nám chýba vyhláška k cirkusom, bez nej je zákaz nevykonateľný,“ vysvetlila Čaňová. Sloboda zvierat podľa nej ponúkla svoju pomoc pri jej príprave už v lete, ministerstvo to však odmietlo.

„Čakáme na zverejnenie jej návrhu a do procesu jej tvorby sa zapojíme aspoň formou hromadnej pripomienky,“ vysvetlila. Dodala, že vyhláška by mala obsahovať presný zoznam zvierat, stanoviť minimálne štandardy pre zvieratá a sankcie za porušenie predpisov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRSloboda zvierat