Foto: Dobrovoľníci v troch slovenských mestách vyzbierali počas behu pol tony odpadu

ENVIRO: Beh spojený so zbieraním odpadkov
Tričko účastníkov počas behu spojeného so zbieraním odpadkov s názvom Plogging od centra Tarzánia smerom k rybníku v MČ Bratislava-Devínska Nová Ves organizovaného nadáciou Pontis v spolupráci s organizáciou zodpovednosti výrobcov (OZV) Envi-Pak. Bratislava, 7. jún 2019. Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková

BRATISLAVA 7. júna (WebNoviny.sk) – V troch slovenských mestách v piatok bežalo a zbieralo odpadky 140 dobrovoľníkov. Dokopy sa im podarilo vyzbierať takmer pol tony odpadu. Išlo o netradičnú aktivitu plogging, teda behanie v prírode spojené so zberom voľne pohodeného odpadu v rámci podujatia Naše Mesto.

Dobrovoľníci prešli trasy dlhé 3,5 až päť kilometrov v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves, v lesoparku Borina v nitrianskej mestskej časti Klokočina a v okolí Trnavských rybníkov. Podujatie nebolo iba o športovaní a zbieraní odpadu. Bežcov motivovala aj súťaživosť. Nemali sa totiž len dostaviť na koniec trasy, mali dobehnúť v čo najkratšom čase s čo najväčším množstvom odpadu.

Výsledná hmotnosť prekvapila

„Výsledná hmotnosť všetkých vriec nás prekvapila. Celkovo sa nám podarilo vyzbierať takmer pol tony odpadu. Najviac v Bratislave – 232 kg, za ktorou nasledovala Nitra s 211 kilami,“ priblížila riaditeľka pre marketing a komunikáciu zo spoločnosti ENVI – PAK Katarína Kretter.

Doplnila, že na záver súťaže nechýbala ani edukačná časť. „Po odvážení vriec sme všetok vyzbieraný odpad vytriedili. Ak teda niekto pred začiatkom behu nevedel, ako správne triediť, teraz to už určite vie.“

Plogging sa v rámci aktivít Nášho mesta objavil prvýkrát. Spoločnosť ENVI – PAK ho iniciovala, aby upozornila na boj proti znečisteniu životného prostredia na Slovensku.

ENVIRO: Beh spojený so zbieraním odpadkov
Účastníci počas behu spojeného so zbieraním odpadkov s názvom Plogging od centra Tarzánia smerom k rybníku v MČ Bratislava-Devínska Nová Ves organizovaného nadáciou Pontis v spolupráci s organizáciou zodpovednosti výrobcov – OZV Envi-Pak. Bratislava, 7. jún 2019. Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková

Littering je problém

„Littering, teda voľne pohodený odpad, je problémom už takmer v každom meste. My však vieme, že ľuďom na životnom prostredí záleží čoraz viac,“ hovorí Kretter. „Preto sme sa rozhodli priniesť celosvetový fenomén, plogging, k nám na Slovensko. Aj takéto netradičné aktivity môžu byť spôsobom, ako ľudí motivovať k ochrane životného prostredia,“ uzavrela.

O čistejšie Slovensko sa postará viac ako 10-tisíc dobrovoľníkov. Tento rok sa najväčšie podujatie firemného dobrovoľníctva v strednej Európe – Naše mesto koná v piatok 7. a sobotu 8. júna v 46 mestách po celom Slovensku. Dobrovoľníci sa mohli rozhodnúť, kam pôjdu pomáhať.

Na výber mali z viac než 500 prihlásených aktivít zameraných na skrášlenie miest a obcí, revitalizáciu zelene, záchranu pamiatok, majstrovanie, upratovanie verejných priestorov, ale aj na trávenie času s tými, ktorí sú odkázaní na pomoc druhých.

Dobrovoľníkov výrazne pribudlo

Ako agentúru SITA ďalej informovala PR manažérka Nadácie Pontis Jana Meszárosová, počet aktivít v mestách, ktoré vítajú pomoc dobrovoľníkov počas Nášho mesta, vzrástol od roku 2007 takmer 30-násobne. Podujatie organizuje Nadácia Pontis.

Dobrovoľníci budú mať na sebe rovnaké tričká so sloganom Mám srdce na správnom meste. Najviac ich bude tradične v Bratislave a okolitých obciach, až 6 700.

Plánujú vyčistiť breh Chorvátskeho ramena v Petržalke a veľkú akciu chystajú aj v centre mesta, na námestí SNP a Kamennom námestí. Dobrovoľníci sa tu budú snažiť vyčistiť námestia od posprejovaných nápisov. Vyše 100 dobrovoľníkov bude pracovať na obnovení areálu antickej Gerulaty v Rusovciach, ale aj na hrade Devín.

ENVIRO: Beh spojený so zbieraním odpadkov
Účastníčka zbiera odpadky počas behu spojeného so zbieraním odpadkov s názvom Plogging od centra Tarzánia smerom k rybníku v MČ Bratislava-Devínska Nová Ves organizovaného nadáciou Pontis v spolupráci s organizáciou zodpovednosti výrobcov (OZV) Envi-Pak. Bratislava, 7. jún 2019. Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana MeszárosováKatarína Kretter
Firmy a inštitúcie Nadácia Pontis