Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
DOSKY 2017: Najlepšia inscenácia sezóny
Zľava: Lenka Máčiková ako Mirinda a Lucile Richardot ako Lisea v inscenácii opery Antonia Vivaldiho Arsilda (Opera Slovenského národného divadla Bratislava), ktorá bola vyhlásená za najlepsiu inscenáciu sezóny počas 22. ročníka Divadelných ocenení sezóny – DOSKY 2017. Bratislava, 15. október 2017. Foto: SITA/Opera SND.
16. 10. 2017 6:53 Divadlo od Webnoviny.skSITA Diskusia

Foto: DOSKY 2017 sú rozdané, prvýkrát udelili aj mimoriadnu cenu

BRATISLAVA 16. októbra (WebNoviny.sk) – Víťazi cien DOSKY 2017 sú známi. Ceny 22. ročníka odovzdali dnes počas slávnostného galavečera v novej budove Slovenského národného divadla.

V tomto roku po prvýkrát udelili aj mimoriadnu cenu Asociácie súčasného divadla za projekt, ktorý si získal výraznú podporu hlasujúcich, avšak sa nedal zaradiť ani do jednej z existujúcich kategórií.

Divadlo ASTORKA Korzo´90

V kategórii Bratislavské divadlo sezóny 2017 zvíťazilo Divadlo ASTORKA Korzo´90. Tento súbor sa hlási k tradícii Divadla na korze, ktoré bolo administratívne zrušené v čase normalizácie. Po presťahovaní z kultového priestoru na Suchom mýte sídli v historickej budove na námestí SNP v Bratislave.

V minulej sezóne prinieslo na javisko dramatizáciu románu Pavla Vilikovského Letmý sneh v réžii Juraja Nvotu, Sofoklovu Elekru v réžii Lukáša Brutovského, ako aj súčasnú hru nemeckého dramatika Davida Gieselmanna Kontajner Paríž v réžii umeleckého šéfa súboru Mariána Amslera. S

úspechom sa divadlo prezentovalo aj v prestížnom umeleckom centre Bozar v Bruseli s inscenáciou Jama deravá v réžii Michala Vajdičku.

Cena za najlepšiu scénickú hudbu sezóny

Cenu za mimoriadny počin v oblasti činoherného divadla získal Péter Esterházy za Mercedes Benz (činohra SND).

Cenu za mimoriadny počin v oblasti tanečného divadla získali Ondrej Šoth a Zuzana Mistríková za Denník Anny Frankovej v réžii a choreografii Ondreja Šotha (Balet Štátneho divadla Košice). Cenu za mimoriadny počin v oblasti operného divadla dostala Opera SND za inscenáciu opery Antonia Vivaldiho Arsilda v réžii Davida Radoka (hudobné naštudovanie Václav Luks).

Cena za najlepšiu scénickú hudbu sezóny poputovala do rúk Daniela Fischera za hudbu k inscenácii hry Bernharda Studlara Túžba po nepriateľovi (Činohra SND). Zuzanu Ježkovú ocenili v kategórii najlepší kostým sezóny za kostýmy k inscenácií opery Antonia Vivaldiho Arsilda v SND. Za túto operu získal cenu aj David Radok v kategórii najlepšia scénografia sezóny.

Herečkou sezóny je Korená, hercom Mischura

Cenu za najlepší mužský herecký výkon získal Tomáš Mischura za postavu Dávida v inscenácií hry Michaely Zakuťanskej Deň, keď zomrel Gott hranú v Prešovskom národnom divadle.

Najlepšou herečkou sezóny je Lucia Korená za postavu Anny Frankovej v inscenácii Anna Franková (Nové divadlo Nitra). Najlepším režisérom je David Radok za réžiu opery Antonia Vivaldiho Arsilda (SND). Táto opera získala aj cenu najlepšia inscenácia sezóny.

Mimoriadna cena Asociácie súčasného divadla poputovala do rúk Ivety Škripkovej a Mariána Pecka za Bábkové divadlo na Rázcestí za koncept festivalu Bábkarská Bystrica Tour 2016.

„Tento projekt získal v ankete veľkú podporu, ale nespĺňal podmienky udelenia ceny DOSKY, ktorá je určená výkonom v konkrétnych inscenáciách. Jednoznačne však plní základnú úlohu, ktorú divadlo má, a to aj v neľahkých podmienkach, v ktorých pracuje a v opozícii k moci, ktorá sa snaží zo všetkých síl umlčať základné práva umelca slobodne vyjadrovať svoje pocity, názory a myšlienky,“ reagoval spoluautor ocenenia DOSKY a kreatívny producent tohtoročného ceremoniálu René Parák.

Cena Slovenského centra AICT

V rámci ceremoniálu po tretí raz odovzdali aj Cenu Slovenského centra AICT – Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov (www.aict.sk) za mimoriadny prínos v oblasti divadla. Výbor SC AICT sa na základe podnetov svojich členov rozhodol udeliť cenu divadelnému historikovi, kritikovi, dramaturgovi a režisérovi Vladimírovi Predmerskému, ktorý je živou pamäťou slovenského bábkového divadla.

Anketu DOSKY, ktorej autormi sú Silvia Hroncová, René Parák a Zuzana Uličianska, vyhlasuje Asociácia súčasného divadla v spolupráci so Slovenským centrom AICT – Medzinárodnej asociácie divadelných kritikov.

Ceny DOSKY sú ocenením tvorivých činov v oblasti profesionálneho divadla na Slovensku, a to vo všetkých žánroch: činoherné divadlo, opera, muzikál, bábkové divadlo, balet, súčasný tanec. DOSKY sa udeľujú fyzickým osobám bez ohľadu na štátnu príslušnosť tvorcov za umelecké výkony, ktoré mali premiéru v divadlách na území Slovenska v predchádzajúcej sezóne.

Odporúčané články

 Zomrel herec Jean Rochefort známy z filmovej série o markíze Angelike Zverejnili nominácie na DOSKY 2017, najviac získalo Slovenské národné divadlo

Neprehliadnite

Peter Sagan má na Amstel Gold Race dobré šance, jeho forma ide hore Sloboda médií na Slovensku si pohoršila, reportéri hodnotia útoky Fica aj prítomnosť oligarchov Facebook vraj „nechtiac“ importoval emailové kontakty viac ako milióna užívateľov bez ich súhlasu Veľkonočné sviatky zatvoria väčšinu obchodov. Ktoré prevádzky budú otvorené? Foto: Banská Bystrica zažila bujaré oslavy majstrovského hetriku Foto: Smejúci sa moslimovia pred katedrálou Notre Dame počas požiaru bol hoax Slováci budú mať hlbšie do peňaženky, ceny chleba a pečiva sa zvýšia Smer-SD klesol pod 20 percent, Sulíkovci vypadli z prvej trojky a Most-Híd by nebol v parlamente

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Divadlo

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.