Foto: Hasiči mali pre búrky takmer 200 výjazdov, niektoré vlaky meškali aj desiatky minút (aktualizované)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
búrka, spadnutý strom
Foto: Ilustračné, www.facebook.com.
  • aktualizované 8. augusta 18:34

Pre búrky, ktoré zasiahli územie Slovenska, zasahovalo za posledných 24 hodín viac ako 350 profesionálnych a dobrovoľných hasičov. Najvážnejšia situácia bola v Trnavskom kraji.

Popadané stromy aj zatopené priestory

Ako agentúru SITA informovala Katarína Križanová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru, najčastejšie zasahovali pri odstraňovaní popadaných stromov zo striech a cestných komunikácií, odčerpávaní vody zo zatopených priestorov a odstraňovaní popadaných kusov striech. Bilancia výjazdov sa vyšplhala na 196.

„V Trnavskom kraji bola pomoc hasičov potrebná 55-krát, a to najmä v okresoch Galanta a Senica. V Nitrianskom kraji boli hasiči pre búrkovú činnosť privolaní k 49 udalostiam, v Trenčianskom kraji zasahovali 25-krát, v Banskobystrickom a Košickom kraji boli pri 18 udalostiach. V Prešovskom kraji uskutočnili v súvislosti s nepriaznivým počasím desať výjazdov, v Bratislavskom kraji pomáhali šesťkrát,“ priblížila Križanová.

Meškajúce vlaky

V dôsledku vplyvu počasia vo štvrtok ráno meškali vlaky na Slovensku desiatky minút aj niekoľko hodín. Na viacerých úsekoch museli prerušiť vlakovú dopravu a odrieknuť spojenia. Ako informuje Železničná spoločnosť Slovensko, a. s., (ZSSK) na Twitteri, osobný vlak z Galanty do Komárna meškal z Galanty 78 minút.


Vlak zo Zvolenia do Šiah meškal v Krupine následkom vplyvu počasia 118 minút. Regionálne rýchliky z Bratislavy do Banskej Bystrice a do Žiliny mali už na bratislavskej Hlavnej stanici oneskorenie 88, resp. 33 minút.

Regionálny rýchlik z Bratislavy do Nových Zámkov v stredu neskoro večer meškal v Bratislave 258 minút pre prerušenie dopravy, v úseku Šaľa – Nové Zámky bol nahradený autobusovou dopravou. Následný osobný vlak z hlavného mesta do Nových Zámkov z týchto dôvodov museli odrieknuť v celom úseku.

Neplánovaná výluka trolejového vedenia na prvej a druhej koľaji v úseku Sekule – Kúty št. hr. spôsobila meškanie vlaku EN Metropol z Budapešti do Břeclavi 242 minút a EC Metropolitan Slovenská strela z Prahy do Bratislavy 224 minút. osobné vlaky Bratislava – Kúty a Kúty – Bratislava meškali 277, resp. 319 minút.

Nočný rýchlik z Prešova do Bratislavy Nového Mesta pokračoval z Nových Zámkov odklonom cez Nitru. Nočný rýchlik z Bratislavy Nového Mesta do Prešova odriekli v úseku Košice – Prešov.

Odrieknuté vlaky

Vo štvrtok ráno následkom prerušenia dopravy boli odrieknuté viaceré vlaky. Napríklad, vlak z Nových Zámkov do Malaciek nešiel v úseku do Bratislavy, z Topoľčian do Prievidze v celom úseku, z Nových Zámkov do Bratislavy v úseku do Šale.

Vlak z Galanty do Bratislavy Petržalky odriekli v úseku do Bratislavy Nového Mesta, z Bratislavy Petržalky do Galanty v celom úseku. Dopravu prerušili v úseku Trnovec nad Váhom – Tvrdošovce, vlaky nahradili autobusmi, pričom meškanie vlakov bolo zhruba 40 až 60 minút. Dopravu na tomto úseku potom obnovili.

Pre spadnutý strom na trať prerušili dopravu medzi Prievidzou a Chrenovcom, ako aj v úsekoch Chynorany – Rybany, Hontianske Nemce – Krupina (predpokladané meškanie bolo asi 60 minút) aj Zvolen – Šahy. Dopravu na prvých troch uvedených úsekoch neskôr obnovili.

Vlak REX z Levíc do Kútov meškal z Palárikova 120 minút, vlaky REX z Nových Zámkov do Bratislavy mali oneskorenie z Tvrdošoviec 55 minút, resp. z Nových Zámkov 41 minút. Odriekli tiež vlaky z Malaciek do Bratislavy, z Galanty do Bratislavy Petržalky v úseku v hlavnom meste, z Bratislavy do Kútov aj opačne, ako aj z Levíc do Kútov v úseku od Bratislavy.

Problematické jednokoľajové trate

Po nočnom prerušení osobnej železničnej dopravy z dôvodu vplyvov počasia zostávajú problematickými jednokoľajové trate. „Taktiež vznikajú problémy v obratoch vlakových súprav a so zabezpečením personálu do vlakov,“ informoval vo štvrtok agentúru SITA hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko, a. s. (ZSSK) Tomáš Kováč.

Meškanie vlakov na tratiach v smere do Štúrova a Kútov dosahuje približne 30 až 80 minút. Aktuálne boli podľa hovorcu sprejazdnené všetky trate na Slovensku.

Počasie podľa ZSSK zapríčinilo v železničnej doprave viaceré mimoriadne udalosti. „Všetky tieto udalosti boli spôsobené počasím, popadanými stromami či poškodeným trolejovým vedením,“ poznamenal Kováč. Spadnutý strom na trati spôsobil prerušenie dopravy v úseku Zbojská – Pohronská Polhora a meškanie vlaku Tisovec – Brezno 65 minút.

Pre výpadok napájania v stanici Bratislava-Nové mesto meškal medzinárodný vlak raijet xpress Zürich – Bratislava dve minúty. Vlak EuroCity (EC) Metropolitan Slovenská strela z Prahy do Bratislavy mal oneskorenie 119 minút. Dôvodom bol spadnutý strom na trati a neplánovaná výluka trolejového vedenia na prvej koľaji v úseku Veľké Leváre – Malacky.

Konáre zasahovali do koľaje

Pre poškodenie a neplánovanú výluku trolejového vedenia na druhej koľaji v úseku Bratislava-Vajnory – Bratislava Hl. st. išiel medzinárodný vlak EuroNight (EN) Metropol z Budapešti do Břeclavi a rýchlik Vojšín z Košív do Bratislavy cez stanicu Bratislava-východ.

Spadnuté stromy a neplánovaná výluka trolejového vedenia skomplikovali dopravu aj v úseku Sekule – Veľké Leváre. V úseku Bratislava UNS – Bratislava-Nové Mesto zasahovali konáre do druhej koľaje, doprava preto viedla po prvej koľaji.

Pre poškodené trolejové vedenie a jeho neplánovanú výluku na prvej koľaji v úseku Trnovec nad Váhom – Tvrdošovce išiel rýchlik Poľana zo stanice Bratislava-Nové Mesto do Prešova odklonom cez Žilinu a Vrútky.

Pre konáre na trolejovom vedení na druhej koľaji v úseku Galanta – Gáň museli vlaky z Galanty do Trnavy a z Trnavy do Šale nahradiť autobusmi. Po búrke prerušili vlakovú dopravu v úseku Ivanka pri Nitre – Nitra, následkom toho meškal osobný vlak z Nových Zámkov do Nitry 81 minút a opačne 99 minút. Spadnutý strom a zásah hasičov v úseku Nová Baňa – Hronský Beňadik sa však zaobišiel bez vplyvu na grafikon. Na hlavnej koľaji v úseku Topoľčany – Ludanice spadol strom, trať zostala prejazdná.

Traťoví robotníci v pohotovosti

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pre vyčíňanie počasia museli riešiť viac ako dvadsať mimoriadnych udalostí. . „Pohotovostná služba železníc musela riešiť situácie, ktoré spôsobili popadané stromy na trať a poruchy trakčného vedenia,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca ŽSR Michal Lukáč.

Mimoriadna situácia si podľa neho vyžiadala meškanie a odrieknutie mnohých vlakov. „Celkové čísla momentálne sumarizujeme. Doprava by v tejto chvíli mala prebiehať bez obmedzení spôsobených počasím,“ poznamenal. Najkritickejším úsekom bol Trnovec nad Váhom – Tvrdošovce, kde aktuálne prebieha rekonštrukcia jednej z koľají po nedávnom vykoľajení nákladného vlaku.

„Ďalšími kritickými úsekmi sú Sekule – Veľké Leváre, Kúty – Senica, Bratislava Hl. st. – Vajnory a Galanta – Sereď. O výške škôd je momentálne predčasné hovoriť,“ priblížil Lukáč. Na západnom Slovensku, teda v rámci Oblastného riaditeľstva Trnava, ktorého sa udalosti primárne týkali, sú k dispozícii dve pohotovostné jednotky – v Bratislave a Nových Zámkoch.

„Zároveň sú v pohotovosti aj traťoví robotníci bývajúci v blízkosti trate, ktorých sme aj v prípade dnešných a včerajších udalostí zapojili do prác,“ uviedol vo štvrtok Lukáč.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia