Foto: Hygienici upozorňujú na nebezpečnú kozmetiku, v jednej bola zistená prítomnosť azbestu

Nebezpečná kozmetika, ÚVZ
Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR upozorňuje na nebezpečné mydlo Love me Bath soap značky BadeFree od výrobcu Bo Cosmetic GmbH z Nemecka. Výskyt nebezpečného kozmetického výrobku nahlásil do systému RAPEX kontrolný orgán Českej republike a v Litve. Kozmetický výrobok pripomínajúci potravinu nie je bezpečný, pretože má formu, vôňu, farbu, vzhľad, obal, označenie, objem alebo rozmery, ktoré môžu spôsobiť, že spotrebitelia, najmä deti, si ho zamenia s potravinou a v dôsledku toho ho môžu vkladať do úst, cmúľať alebo prehĺtať, čo by mohlo byť nebezpečné a zapríčiniť napríklad dusenie, otravu alebo perforáciu či zablokovanie tráviaceho ústrojenstva. Je možné, že uvedené výrobky sa vyskytujú aj v Slovenskej republike. Bratislava, 14. jún 2018 Foto: SITA/Úrad verejného zdravotníctva SR.

BRATISLAVA 14. júna (WebNoviny.sk) – Úrad verejného zdravotníctva SR upozorňuje verejnosť na možný výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov, ktoré nahlásili do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) kontrolné orgány v Českej republike a v Litve.

Výrobok môže spôsobiť alergickú reakciu

Ako ďalej agentúru SITA informoval komunikačný referát ÚVZ, prvým škodlivým produktom sú podľa hygienikov vlhčené utierky Wet Towel –Islak Havlu, Chamomile od výrobcu Ela kozmetik z Turecka.

„V zozname zložiek je uvedená zmes konzervačných látok methylisothiazolinone a methylchloroisothiazolinone,“ uvádza ÚVZ s tým, že tento fakt je v rozpore s európskymi smernicami o kozmetických výrobkoch. „Zmes je povolená len do zmývateľných výrobkov. Výrobok môže spôsobiť alergickú reakciu u citlivých osôb,“ zdôrazňujú hygienici.

Prítomnosť azbestu

Ďalším nahláseným produktom je mydlo Love me Bath soap značky BadeFree od výrobcu Bo Cosmetic GmbH z Nemecka.

„Kozmetický výrobok pripomínajúci potravinu nie je bezpečný, pretože má formu, vôňu, farbu, vzhľad, obal, označenie, objem alebo rozmery, ktoré môžu spôsobiť, že spotrebitelia, najmä deti, si ho zamenia s potravinou a v dôsledku toho ho môžu vkladať do úst, cmúľať alebo prehĺtať, čo by mohlo byť nebezpečné a zapríčiniť napríklad dusenie, otravu alebo perforáciu či zablokovanie tráviaceho ústrojenstva,“ uviedli hygienici.

Posledným z nahlásených výrobkov je makeupová sada Claire’s makeup set vyrobená v Číne. Podľa ÚVZ bola vo výrobku zistená prítomnosť azbestu. „Je možné, že uvedené výrobky sa vyskytujú aj v Slovenskej republike,“ dodal ÚVZ.

Nebezpečná kozmetika, ÚVZ
Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR upozorňuje na makeupová sada Claire’s makeup set vyrobená v Číne. Podľa ÚVZ bola vo výrobku zistená prítomnosť azbestu. Výskyt nebezpečného kozmetického výrobku nahlásil do systému RAPEX kontrolný orgán v Českej republike a v Litve. Tento fakt je v rozpore s európskymi smernicami o kozmetických výrobkoch. Je možné, že uvedené výrobky sa vyskytujú aj v Slovenskej republike. Bratislava, 14. jún 2018 Foto: SITA/Úrad verejného zdravotníctva SR
Nebezpečná kozmetika, ÚVZ
Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR upozorňuje na vlhčené utierky Wet Towel – Islak Havlu, Chamomile od výrobcu Ela kozmetik z Turecka. V zozname zložiek je uvedená zmes konzervačných látok methylisothiazolinone a methylchloroisothiazolinone. Výskyt nebezpečného kozmetického výrobku nahlásil do systému RAPEX kontrolný orgán v Českej republike a v Litve. Tento fakt je v rozpore s európskymi smernicami o kozmetických výrobkoch. Zmes je povolená len do zmývateľných výrobkov. Výrobok môže spôsobiť alergickú reakciu u citlivých osôb. Je možné, že uvedené výrobky sa vyskytujú aj v Slovenskej republike. Bratislava, 14. jún 2018 Foto: SITA/Úrad verejného zdravotníctva SR

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR