Foto: Hygienici upozorňujú na nebezpečný šampón aj farbiace prášky, obsahujú kvasinky a plesne

nebezpečné výrobky, hygienici
Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii, ide o farbiace prášky, čistiaci výrobok pre deti a prírodný šampón. Foto: www.uvzsr.sk

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii, ide o farbiace prášky, čistiaci výrobok pre deti a prírodný šampón.

Našli kvasinky aj plesne

Ako agentúru SITA informovala Jozefína Kaššová z komunikačného referátu úradu, výrobky nahlásili do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) kontrolné orgány v Írsku a Fínsku. Je možné, že uvedené výrobky sa vyskytujú aj v Slovenskej republike.

Vo výrobku ZARQA Henna – henna farbiaci prášok, značky Manzoor A – 1z Pakistanu zistili prekročený povolený limit pre mikroorganizmy, kvasinky a plesne.

Vo výrobku 100% Pure (Mehandi) Henna Powder – henna farbiaci prášok, značky Ayumi Naturals z Indie je tento limit tiež prekročený.

Ak výrobky prídu do kontaktu s poškodenou pokožkou alebo očami, môžu spôsobiť infekcie alebo podráždenie,“ upozornil hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas.

Nebezpečný prírodný šampón

Prekročený povolený limit pre mikroorganizmy bol aj vo výrobku No perfume baby all-over wash – čistiaci výrobok (vlasy a telo) pre deti, značky Urtekram z Dánska.

Štvrtým nebezpečným výrobkom je Shikakai Powder 100% Natural Hair Cleanser – prírodný šampón, značky Ayumi Naturals, z neuvedenej krajiny pôvodu.

V tomto výrobku bol tiež zistený prekročený povolený limit pre mikroorganizmy, kvasinky a plesne. Ak výrobok príde do kontaktu s poškodenou pokožkou alebo očami, môže spôsobiť infekcie alebo podráždenie,“ vysvetlil Mikas.

Výrobky nie sú bezpečné, čo je v rozpore s nariadením Európskeho parlamentu a Rady o kozmetických výrobkoch.

nebezpečné výrobky, hygienici
Vo výrobku ZARQA Henna – henna farbiaci prášok, značky Manzoor A – 1z Pakistanu zistili prekročený povolený limit pre mikroorganizmy, kvasinky a plesne. Foto: www.uvzsr.sk
nebezpečné výrobky, hygienici
Prekročený povolený limit pre mikroorganizmy bol aj vo výrobku No perfume baby all-over wash – čistiaci výrobok (vlasy a telo) pre deti, značky Urtekram z Dánska. Foto: www.uvzsr.sk
nebezpečné výrobky, hygienici
Vo výrobku 100% Pure (Mehandi) Henna Powder – henna farbiaci prášok, značky Ayumi Naturals z Indie zistili prekročený povolený limit pre mikroorganizmy, kvasinky a plesne. Foto: www.uvzsr.sk
nebezpečné výrobky, hygienici
Štvrtým nebezpečným výrobkom je Shikakai Powder 100% Natural Hair Cleanser – prírodný šampón, značky Ayumi Naturals, z neuvedenej krajiny pôvodu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR