Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Prvý urgent druhého typu, Banská Bystrica, Roman Lutty, Andrea Kalavská
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zľava: Primár Oddelenia urgentného príjmu Roman Lutty a ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská počas slávnostného spustenia prvého urgentného príjmu typu II. na Slovensku vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F.D. Roosevelta. Banská Bystrica, 12. február 2019. Foto: SITA/Jakub Julény

Foto: Kalavská otvorila prvý urgent druhého typu, špecialisti ošetria pacientov na jednom mieste

BANSKÁ BYSTRICA 12. februára (WebNoviny.sk) – Prvý urgentný príjem druhého typu (UP2T) na Slovensku uviedli do prevádzky v utorok vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou (FNsP) F. D. Roosevelta Banská Bystrica.

Na tomto urgentnom príjme bude pacientom banskobystrického kraja, prípadne aj z iných regiónov, poskytovaná najkomplexnejšia urgentná zdravotná starostlivosť vrátane traumacentra a zvládnutia pacientov s vysoko virulentnými nákazami.

Zo zaradenia do pevnej siete UP2T plynú výhody aj nemocnici, lebo bude mať za poskytovanú urgentnú zdravotnú starostlivosť vyššie platby od zdravotných poisťovní v dôsledku širšieho spektra poskytovania zdravotnej starostlivosti pre pacientov.

Posun v manažovaní zdravotnej starostlivosti

„Mám radosť, že aj v tejto oblasti už vidíme konkrétne výsledky v praxi. Urgentný príjem druhého typu bude poskytovať pacientom komplexnú zdravotnú starostlivosť na jednom mieste. Ide o výrazný posun v manažovaní zdravotnej starostlivosti pri pacientoch v urgentných stavoch. Zámerom bolo, aby bola lepšie načasovaná urgentná zdravotná starostlivosť pre skutočne urgentných pacientov, a to sa nám aj podarilo,“ povedala na otvorení ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská.

Banskobystrická Rooseveltova nemocnica ako prvá splnila podmienky Ministerstva zdravotníctva SR pre zariadenia zaradené do minimálnej siete UP2T, ktoré majú presne špecifikované priestorové usporiadanie a materiálno-technické vybavenie či personálne zabezpečenie. Vďaka uskutočnenej rekonštrukcii urgentu v roku 2013 bola nemocnica na tento krok pripravená.

„Nebolo potrebné robiť zásadnejšie stavebné úpravy priestorov. Doplnili sme vybavením jednotku všeobecnej neodkladnej starostlivosti. Nakoľko je naša nemocnica jedným zo štyroch centier v SR, ktoré zabezpečuje starostlivosť o pacientov s vysoko virulentnými nákazami, pripravujeme pre takýchto pacientov komplexný izolačný box,“ uviedla generálna riaditeľka FNsP F.D. Roosevelta Banská Bystrica Miriam Lapuníková.

Viacerí špecialisti na jednom mieste

„Na urgentnom príjme druhého typu sú pacientom k dispozícii na jednom mieste viacerí špecialisti a je tu prepojenie aj na traumacentrum. Napríklad pacient po autonehode je tak komplexne, rýchlo a flexibilne riešený na jednom mieste,“ konkretizoval generálny tajomník služobného úradu Ministerstva zdravotníctva SR Jozef Ráž.

Urgentný príjem prvého typu vyžaduje samostatnú ambulanciu s lekárom, triediacim pracovníkom a ďalším zdravotníckym personálom, s 24-hodinovou prevádzkou, sedem dní v týždni. Urgentný príjem druhého typu má vyšší stupeň špecializácie, ktorý si vyžaduje ďalších odborníkov, špecialistov.

Pre UP2T sa majú dobudovať aj traumacentrá schopné robiť komplexnú diagnostiku a liečbu pacientom s ťažkými stavmi. Do pevnej siete poskytovateľov ústavnej zdravotnej starostlivosti, ktorí poskytujú ústavnú pohotovostnú službu pre dospelých na urgentnom príjme druhého typu, je v rámci SR zaradených šesť nemocníc. Nemocnice majú čas na splnenie kritérií do 30. júna 2020.

Odporúčané články

Nemocnice by mali viesť špičkoví odborníci, vyhlásila Kalavská a žiada konkrétne výsledky Vláda schválila akčný plán Národného transplantačného programu, ktorý predložila Kalavská

Neprehliadnite

Smer-SD chce zlepšiť finančnú situáciu manželov, Fico a Blanár navrhujú zrušenie poplatkov Slovensko zavádza mimoriadne opatrenie, dovážané poľské mäso prejde len po kontrole Video: V NHL sa domácim tímom nedarilo, Jarošova Ottawa nestrelila ani gól Fico si nenapraviteľne poškodil imidž, spor s Kiskom môže mať podľa Mesežnikova negatívny vplyv Televízie môžu začať vysielať politickú reklamu, kandidáti na prezidenta majú určené pravidlá Milan Škriniar potvrdil, že je blízko k predĺženiu zmluvy s Interom Miláno Je to Ficova pomsta, okomentoval prezident Kiska trestné stíhanie v kauze KTAG Aktualizované: Škrtel, Hubočan a Nemec končia v slovenskej reprezentácii
string(470) ", , , "

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Zdravotníctvo

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.