Foto: Kostol v Muránskej Dlhej Lúke má unikátne vežové hodiny

MURÁNSKA DLHÁ LÚKA: Inštalácia vežových hodín
Pohľad na rímskokatolícky kostol svätého Michala v Muránskej Dlhej Lúke počas inštalácie vežových hodín na všetky štyri svetové strany. Špeciálne hodiny, ktoré patria k najmodernejším svojho druhu darovala miestnemu kostolu veriaca rodina z obce. Muránska Dlhá Lúka, 18. júl 2017. Foto: SITA/Pavol Beňo

BANSKÁ BYSTRICA 18. júla (WebNoviny.sk) – Ohlasujú Božiu slávu! Rímskokatolícky kostol svätého Michala v Muránskej Dlhej Lúke (okres Revúca) už zdobia vežové hodiny. Unikátne sú nielen tým, že v prípade výpadku elektriny sa opätovne samé nastavia, ale ich súčasťou je aj zvon, ktorý každú hodinu údermi oznamuje presný čas.

Veľký deň pre obec

Celú výrobu vežových hodín, aj inštaláciu na gotický chrám zo 14. storočia, ktorý je Národnou kultúrnou pamiatkou zasponzorovala jedna rodina z obce Muránska Dlhá Lúka. Nielen pre cirkev, ale aj samotnú obec to bol veľký deň.

„Kňaz sv. Ján Mária Vianey bol známy aj tým, že pri každom odbití hodín ktoré počul, sa prežehnal. Na otázku prečo tak robí odpovedal: Aj táto hodina ktorá uplynula mi pripomína, že som opäť bližšie k večnosti. Určite nie jeden veriaci, ktorí pozdvihne svoj zrak na vežu chrámu pozrie nielen na kríž, ale aj na hodiny a možno mu prídu na um slová známej piesne, Čas plynie, letia hodiny. Všetky štyri ciferníky, aj zvon, ktorý oznamuje presný čas boli darom jednej veriacej rodiny z obce. Nielen ja, ako kňaz, ale aj celá farnosť a rožňavská diecéza sa nesmierne tešíme z tohto významného dňa,“ informoval duchovný otec farnosti Muránska Dlhá Lúka Mgr. Daniel Baláž.

Viacero unikátov

Špeciálne hodiny ktoré nainštalovala firma z Liptovských Sliačov majú viacero unikátov.

„Vežové hodiny ktorých priemer je približne 110 centimetrov presne vedia, aký je deň, mesiac a rok. Vďaka signálu ktorý prijímajú z Frankfurtu sa aj po výpadku prúdu samé nastavia a nikdy nemeškajú. Keďže investor k nim zaplatil aj zvon, budú obyvateľom Muránskej Dlhej Lúky každú hodinu oznamovať presný čas,“ skonštatoval Patrik Ivák zo zvonárskej dielne Albína Iváka z Liptovských Sliačov.

Vďaka tomu, že hodiny poznajú presný čas a dátum, dokážu na Silvestra presne o polnoci odbiť 12x, ale počas Veľkej noci keď je pôst, bude zvon na hodinách mlčať. Keďže sa jedná o ručnú a originálnu prácu, výroba špeciálnych hodín na kostol svätého Michala v Muránskej Dlhej Lúke ktoré tvoria ciferníky, ručičky, prevodovky a pohon trvala zručným majstrom z liptova niekoľko dní.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom