Foto: Kuzminová už má v rukách zlato, na ceremoniáli jej medailu odovzdala Barteková

Anastasia Kuzminová
Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová na stupňoch pre víťazov počas slávnostného ceremoniálu, na ktorom jej odovzdali zlatú medailu za triumf v pretekoch s hromadným štartom. Pjongčang, 18. február 2018. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 18. februára 13:19

PJONGČANG 18. februára (WebNoviny.sk) – Medailové námestie v Pjongčangu a slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová. Toto spojenie sa na zimných olympijských hrách v južnej časti Kórejského polostrova odohralo už po tretí raz, ale teraz v tom boli najväčšie emócie.

Prelink

Po dvoch strieborných radostiach – v stíhacích pretekoch na 10 km a vo vytrvalostných pretekoch na 15 km nadišla zlatá eufória. V nedeľu niekoľko minút po pol ôsmej večer miestneho času Kuzminová vystúpila na najvyšší stupienok ako víťazka pretekov s hromadným štartom na 12,5 km  a na krk jej zavesili zlatú medailu.

Zlatá čiapka a na krku zlatý šál

Hlavu kráľovnej biatlonovej stopy zasa zdobila zlatá čiapka a na krku mala zlatý šál. Rovnako ligotavé doplnky oblečenia mal aj jej manžel a tréner Daniel Kuzmin. Slovenský olympijský výbor takto zareagoval na najväčší úspech slovenského športu na ZOH 2018.

Potom zaznela slovenská hymna a 33-ročná rodáčka z ruskej Tumene si jej slová hrdo zopakovala po štyroch rokoch. Presne toľko uplynulo od jej triumfu v rýchlostných pretekoch na ZOH 2014 v Soči. Netreba zabudnúť, že prvé olympijské zlato si vybojovala už na ZOH 2010 vo Vancouveri.

„Tento ceremoniál bol najemotívnejší. Aj som som si poplakala, emócie vo mne prúdia naplno. Nemám to ešte prežité vo svojom vnútri, ale postupne mi to dochádza. Vravela som si, ´Nasťa, ešte si nevyhrala, kým nemáš medailu na krku.´ Podvedome som čakala, či sa ešte niečo náhodou nestane a či je to všetko pravda,“ skonštatovala Kuzminová už so zlatou medailou na krku pre slovenské agentúry. Na otázku, či si aj zaspievala hymnu, odpovedala: „Určite áno, len som sa v duchu obávala, či som nezabudla po 4 rokoch jej slovíčka. Zostalo to však, našťastie, v mojej hlave,“ zasmiala sa už 3-násobná olympijská víťazka a 6-násobná medailistka.

Na ďalšiu olympiádu už asi nepôjde

Na otázku SITA, či si spomenie, kedy si prvýkrát zaspievala slovenskú hymnu, odpovedala: „Nebolo to vo Vancouveri 2010. Snažila som sa ju spievať už na majstrovstvách Európy v ruskej Ufe v roku 2009. Vtedy sme ju spolu s Natálkou Prekopovou nacvičovali. Poprosila som ju, nech ma naučí slovíčka, lebo moje znalosti slovenčiny boli vtedy na nízkej úrovni,“ opäť sa zasmiala Kuzminová.

Keď preberala druhú striebornú medailu, vyslovila želanie, aby sa čo najskôr niekto zo slovenských športovcov opäť ocitol na slávnostnom ceremoniáli odovzdávania cenných kovov na zimných olympijských hrách.

Ubehli dva dni a opäť tam bola ona, dokonca v hlavnej úlohe na najvyššom stupni spievajúc hymnu. „Na ďalšiu olympiádu už asi nepôjdem, ale želám si, aby sa Slovensku naďalej darilo v športe a k mojim úspechom sa pridali ďalšie,“ dodala zlatá „Nasťa“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anastasia KuzminováDaniel Kuzmin