Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
POCHOD: PRIDE Banská Bystrica – Prechod na rovnosť
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Atmosféra počas pochodu s názvom PRIDE BB – Prechod na rovnosť organizovaného na podporu rovnosti práv LGBTI komunity. Banská Bystrica, 29. jún 2019. Foto: SITA/Peter Rusko.

Foto: Ľudí na Pride v Banskej Bystrici spojila snaha o zmenu klímy v spoločnosti

V duchu prelomových spoločenských zmien sa niesol Pride BB 2019 s názvom „Prechod na rovnosť“, ktorý sa začal v sobotu 29. júna o 13:00 sprievodom mestom z Dolnej ulice v Banskej Bystrici a pokračoval v Záhrade – Centre nezávislej kultúry.

Výstava Sami sebou

Podujatie malo za cieľ spájať rôzne komunity a iniciatívy, ktoré svoje aktivity smerujú k riešeniam rôznych lokálnych, spoločenských alebo environmentálnych problémov a zároveň sú ochotné vymedziť sa voči nálepkovaniu a strachu z inakosti.

„Pestré sobotné popoludnie poukáže na javy, ktoré našu spoločnosť ohrozujú skutočne, nielen fiktívne. Tou najväčšou hrozbou je klimatická zmena, ktorá sa týka nás všetkých. Nie sú to teda LGBTI ľudia a ich životy, ktorí by spoločnosť ohrozovali, ako to často počúvame,“ uviedli organizátori.

V rámci formátu Živá knižnica sa o svoje príbehy podelili štyria ľudia priamo z komunity. Dramaturgia programu Pride BB vychádzala najmä z potreby spoločenského dialógu o viacerých dôležitých témach v rámci diskusií, prednášok či výstavy Doroty Holubovej s názvom Sami sebou.

Organizátorom Pride BB je Inokraj

Okrem vážnych spoločenských a ekologických tém, ktoré ľudí spájajú, bol kultúrny program aj o stretnutiach a zábave. Osvetový a kultúrny program bude zavŕšený na afterparty v neďalekom klube. Hlavným organizátorom Pride BB je neformálna skupina Inokraj, ktorá sa od roku 2015 snaží vytvárať program na podporu LGBTI ľudí v Banskobystrickom kraji a odstraňovať spoločenské predsudky voči tejto menšine.

Otázky práv a postavenia LGBTI ľudí vo forme kultúrnych podujatí, festivalov či tzv. pochodov hrdosti sú už tradičnou súčasťou mesiaca jún vo väčšine vyspelých krajín po celom svete. 28. júna 2019 uplynie 50 rokov odvtedy, čo sa na protest voči štátnej šikane a kriminalizácii LGBTI ľudí postavili návštevníci Stonewall Inn klubu v New Yorku.

Tento odpor voči nečakanej policajnej razii prerástol do niekoľkodňových protestov v celej mestskej štvrti. Podujatia ľudskoprávneho hnutia, ktoré dnes poznáme pod skratkou „pride“, majú pomáhať riešiť otázky nerovnoprávneho postavenia LGBTI ľudí v legislatívnej i symbolickej rovine.

Odporúčané články

Foto: Umelci vyzývajú ministerku kultúry na odstúpenie, zorganizovali protest Stojíme pri kultúre Vylúčenie projektov LGBTI je diskriminačné, Kunsthalle sa dištancuje od postupov ministerstva

Neprehliadnite

Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Na stavbu stožiara pred parlamentom môžu prispieť aj Slováci, niektorí údajne prejavili záujem Danko vyzýva veľvyslancov, aby svojou účasťou podporili aj pochod Hrdí na rodinu

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X