Foto: V Bratislave sa protestovalo proti Le Penovej, na transparentoch bolo „Neprejdú“ aj „I love Europe“

Protest Antifašizmus neprehlušíš / Solidarita je viac než národ
Členovia politického hnutia Progresívne Slovensko (PS) počas protestu bratislavských antifašistických iniciatív s názvom Antifašizmus neprehlušíš/Solidarita je viac než národ na Dvořákovom nábreží pred konferenciou hnutia Európa národov a slobody za účasti predsedníčky francúzskeho Národného frontu Marine Le Pen, členov hnutia SME RODINA – Boris Kollár, poslanca Európskeho parlamentu (EP) a predstaviteľov politickej strany Lega Nord v Bratislave. Bratislava, 13. máj 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA 13. mája (WebNoviny.sk) – Niekoľko desiatok zhromaždených v pondelok pred bratislavským hotelom River park vyjadrilo svoj nesúhlas s prítomnosťou Marine Le Penovej a ďalších nacionalistických politikov na tamojšej konferencii.

Zastupuje malú radikálnu menšinu

Účastníci zhromaždenia niesli transparenty ako „Neprejdú!“, „Sloboda je viac než národ“, „I love Europe“ alebo zástavy s preškrtnutou svastikou. Z reproduktorov púšťali smerom k hotelu hlasnú techno hudbu a takisto niekoľkí bubnovali. Na zhromaždení sa zúčastnili aj niektorí poslanci parlamentu, napríklad Martin Poliačik alebo Miroslav Beblavý.

„Pani Le Penová je protieurópska extrémistka, ktorá chcela zničiť Európsku úniu, keď to bolo populárne vo Francúzsku,“ povedal s tým, že na Slovensku nemá čo hľadať. „Zastupuje malú radikálnu menšinu,“ dodal Beblavý. V okolí hotelového komplexu je zvýšená prítomnosť policajných hliadok.

Za účasti hnutia Sme rodina Borisa Kollára sa v pondelok v Bratislave koná stretnutie Za Európu suverénnych národov. Organizuje ho Hnutie za Európu národov a slobody.

Partnerstvo so stranou Lega

Na stretnutí sa zúčastňuje aj francúzska politička Marine Le Penová alebo Georg Mayer, europoslanec za rakúskych Slobodných (FPÖ). Prítomní by mali byť napríklad aj zástupcovia strán Flámsky záujem (Vlaams belang), českej SPD alebo strany Liga talianskeho ministra vnútra Mattea Salviniho.

Hnutie Sme rodina – Boris Kollár pred nastávajúcimi voľbami do Európskeho parlamentu nadviazalo partnerstvo so stranou Lega (predtým Lega nord, pozn. SITA) talianskeho ministra vnútra Mattea Salviniho.

Ešte vo februári podpísalo vstup do Hnutia za Európu národov a slobody, ktorého spoluzakladateľom je práve Salvini. Zakladajúci členovia hnutia sú podľa Sme rodina za zachovanie projektu EÚ, ale zároveň sú presvedčení, že pri základných rozhodnutiach je nutné používať zdravý rozum tak, ako si to predstavuje zároveň väčšina európskej populácie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris KollárMartin PoliačikMiroslav Beblavý
Firmy a inštitúcie Sme rodina - Boris KollárSPOLU – občianska demokracia