Foto: Macedónsko protestovalo proti zmene názvu, demonštranti sa pokúšali dostať do parlamentu

Macedonia Greece
Macedónske protesty proti zmene názvu na Republika Severné Macedónsko 17. júna 2018 Foto: SITA/AP

SKOPJE 18. júna (WebNoviny.sk) – Macedónska polícia zatkla v Skopje počas protestu proti dohode o zmene názvu krajiny 25 ľudí. Počas nočných stretov s demonštrantmi, ktorí sa pokúšali dostať do parlamentu, utrpelo zranenia sedem mužov zákona.

Ministerstvo vnútra prostredníctvom vyhlásenia informovalo, že polícia na protestujúcich, ktorí hádzali kamene a petardy, použila slzný plyn. O zranených z radov demonštrantov sa nevyjadrilo. Na proteste sa zúčastnilo niekoľko tisíc ľudí.

Protestu predchádzalo podpísanie predbežnej dohody ministrov zahraničných vecí Grécka a Macedónska, na základe ktorej by sa druhá zmienená krajina premenovala na Republiku Severné Macedónsko. Ministri sa v prítomnosti premiérov oboch štátov zišli v nedeľu pri Prespanskom jazere.

Proti podpísaniu dohody v nedeľu neďaleko miesta konania stretnutia protestovalo okolo štyritisíc Grékov, ktorým však polícia zabránila dostať sa blízko predstaviteľov. Zhromaždenie sa neobišlo bez stretov s mužmi zákona, pri ktorých utrpelo zranenia 12 ľudí.

Macedonia Greece
Policajti sa pokúšajú spacifikovať protestujúceho počas demonštrácií proti zmene názvu Macedónska na Republika Severné Macedónsko 18. júna 2018 Foto: SITA/AP
Macedonia Greece
Policajný zásah počas demonštrácií proti zmene názvu Macedónska na Republika Severné Macedónsko 18. júna 2018
Macedonia Greece
Macedónske protesty proti zmene názvu na Republika Severné Macedónsko 17. júna 2018 Foto: SITA/AP

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom