Foto: Matečná navštívila skleníky s paradajkami v Podhájskej, vykurujú ich termálne pramene

Pestovanie rajčín
Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná počas prehliadky rajčín v skleníkoch slovenského giganta Slovkvet vykurovaných geotermálnym prameňom v Podhájskej. Podhájska, 30. máj 2019. Foto: SITA/Martin Havran

NITRA 3. júna (WebNoviny.sk) – Termálne vody v Podhájskej vykurujú skleníky s gerberami aj s paradajkami. Teplo na vyhrievanie čerpá farma Slovkvet z termálnych prameňov, o ktoré sa delí s miestnym termálnym kúpaliskom.

Ako uviedla ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná, Slovensko je bohaté na zdroje geotermálnej energie, ktorá sa dá použiť napríklad na vykurovanie skleníkov či fóliovníkov, no túto možnosť využíva len hŕstka podnikateľov.

Je škoda, že obnoviteľné zdroje energie sú v slovenskom agrosektore využívané len výnimočne. Slovkvet je dôkazom toho, že aj vo veľkom sa dá pestovať ekologicky,“ povedala Matečná.

Na pestovanie nepoužívajú žiadne pesticídy

Táto technológia pestovania zaťažuje životné prostredie len minimálne. Majiteľ farmy Slovkvet Branislav Oremus na pestovanie nepoužíva žiadne pesticídy. Keď vykvitnú prvé kvety, do skleníkov s paradajkami vpúšťa čmeliaky, ktoré sa starajú o opelenie.

Skleníky sa rozprestierajú na ploche 2,6 hektára, z toho hektár pokrývajú gerbery a 1,6 hektára paradajky. Ročne sa v týchto skleníkoch urodí takmer 800 ton paradajok a vyrastú tu štyri milióny gerbier v 50-tich odrodách.

Správnym využívaním geotermálnej energie dokážeme v chladnejších mesiacoch udržiavať v skleníkoch stabilnú teplotu. Paradajky aj gerbery pestujeme v kokosovom vlákne, čo je v súčasnosti najmodernejší spôsob pestovania. Je to vlastne kokosová škrupina, rozdrvená a premiešaná s kôrou,“ priblížil Oremus.

Využívanie alternatívnych zdrojov energie

Podporujeme poľnohospodárov, ktorí chcú cestou využívania alternatívnych zdrojov energie zvyšovať energetickú efektívnosť svojho podniku a tiež znižovať záťaž na životné prostredie,” povedala ministerka Matečná.

Pôdohospodárska platobná agentúra vlani vyhlásila výzvu zameranú na využívanie obnoviteľných zdrojov energie, v ktorej bolo alokovaných takmer desať miliónov eur. Do výzvy sa s projektmi zapojilo 11 žiadateľov o nenávratný finančný príspevok.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Gabriela Matečná
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR