Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
KULTÚRA: Modrotlač zapísaná do UNESCO
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Slávnostné vyhlasovanie prvkov zapísaných v Reprezentatívnom zozname NKD Slovenska počas prehliadky šiat z modrotlače v roku 2016. Modrotlač sa dostala do UNESCO Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva. Členovia Medzivládneho výboru dnes na Mauríciu do zoznamu UNESCO schválili zápis prvku Modrotlač. Prípravu návrhu na zápis za Slovensko zabezpečilo a koordinovalo Centrum pre tradičnú ľudovú kultúru pri Slovenskom ľudovom umeleckom kolektíve (SĽUK), ktoré je u nás zodpovedné za vykonávanie UNESCO Dohovoru o ochrane nehmotného kultúrneho dedičstva (NKD) z roku 2003. Bratislava, 28. november 2018. Foto: SITA/Michal Veselský.
3. 12. 2018 7:41 UmenieSvetUmenie z lokality Svet od Webnoviny.skSITA Diskusia

Foto: Modrotlač sa dostala do zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva

BRATISLAVA 3. decembra (WebNoviny.sk) – Modrotlač sa dostala do UNESCO Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva.

Ako agentúru SITA informovala PR manažérka Slovenského ľudového umeleckého kolektívu, pod ktorý patrí i ochrana nehmotného kultúrneho dedičstva, Lucia Sopková, členovia Medzivládneho výboru dnes na Mauríciu do zoznamu UNESCO schválili zápis prvku „Blaudruck/ Modrotisk/ Kékfestés/ Modrotlač, resist block printing and indigo dyeing in Europe (rezervná tlač a farbenie látky indigom)“.

Nomináciu predložilo Slovensko v spolupráci s Českou republikou, Maďarskom, Nemeckom a Rakúskom, pričom hlavným predkladateľom je Rakúsko.

Na národnej úrovni zapísaná v roku 2015

Ako ďalej uviedla Sopková, prípravu návrhu na zápis za Slovensko zabezpečilo a koordinovalo Centrum pre tradičnú ľudovú kultúru pri Slovenskom ľudovom umeleckom kolektíve (SĽUK), ktoré je u nás zodpovedné za vykonávanie UNESCO Dohovoru o ochrane nehmotného kultúrneho dedičstva z roku 2003.

Odborne sa na príprave spisu podieľali etnologičky Oľga Danglová a Ľubica Voľanská, obe z Ústavu etnológie a sociálnej antropológie Slovenskej akadémie vied a tiež modrotlačiari Martin Trnka z Púchova, Peter Trnka pôsobiaci v Ivanke pri Dunaji a Matej Rabada tvoriaci v Párnici na Orave.

Na národnej úrovni bola modrotlač do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska zapísaná v roku 2015. Predkladateľom národnej nominácie bolo Ústredie ľudovej umeleckej výroby v Bratislave. Viac informácií možno nájsť na internetovej adrese.

Významná úloha v textilnej tradícii

Modrotlačou nazývame indigom na modro farbenú látku zdobenú potláčaním vzorov pomocou takzvanej „rezervy“ – t. j. zmesi zamedzujúcej zafarbenie látky v mieste vzoru. Ako spôsob dekorovania látok zohrala modrotlač významnú úlohu v slovenskej, rovnako ako európskej textilnej tradícii.

Na naše územie sa táto technika dostala z Holandska a Nemecka v 18. storočí. Najskôr sa udomácnila v meštianskom prostredí. Do ľudového odevu a textilu prenikla v 19. storočí a rozvetvila sa do výnimočného bohatstva lokálnych podôb prispôsobených vkusu vidieckych odberateľov.

Na zasadnutí bolo 800 účastníkov zo 125 krajín

Trináste zasadnutie Medzivládneho výboru Dohovoru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO sa v Republike Maurícius v meste Port Louis, v Swami Vivekananda international convention centre konalo od pondelka 26. novembra do soboty 1. decembra.

Zasadnutiu predsedal minister kultúry a umenia Maurícia Prithvirajsing Roopun. Počas šiestich dní predstavitelia 24 štátov zvolených do medzivládneho výboru diskutovali o množstve tém súvisiacich s kultúrnym dedičstvom sveta. Na zasadnutí bolo 800 účastníkov zo 125 krajín.

Slovenskú delegáciu viedol Juraj Hamar, predseda Rady ministerky kultúry na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva a generálny riaditeľ SĽUK-u a v delegácii bola ďalej Ľubica Voľanská, podpredsedníčka Rady ministerky kultúry na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva, dodala v tlačovej správe Sopková.

Odporúčané články

Pred rokmi u nás zanikla, no dnes sa dostala do obľuby ľudí. Aj technika modrotlače, ktorú kedysi nosila šľachta, sa predstaví na Remeselnom trhu Obrazom: Čipka a ornament pribudli na zoznam kultúrneho dedičstva Slovenska

Neprehliadnite

Video: Spochybňovanie SNP nie je podľa premiéra Pellegriniho vôbec namieste Kybernetickú bezpečnosť ohrozuje najmä ľudský faktor, spoločnosti chcú ochrániť priemyselné siete Priemerný zamestnanec na Slovensku potreboval na zaplatenie daní odpracovať viac ako 228 dní Aktivisti chcú postaviť kožušinové farmy mimo zákon, zorganizovali protest v Bratislave Ak Pellegrini a Gál nestiahnu Jankovskú z funkcie štátnej tajomníčky, OĽaNO zorganizuje protest NASA preveruje údajný prvý zločin vo vesmíre, astronautka sa prihlásila do bankového účtu manželky Slovenské volejbalistky sú bez straty bodu, na majstrovstvách Európy si poradili so Švajčiarkami

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X