Foto: Na Cyrilo-metodskej národnej púti v Nitre arcibiskup hovoril aj o vražde novinára Kuciaka

Nitra, Cyrilo metodská národná púť
Prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak počas slávnostnej svätej omše na Svätoplukovom námestí v rámci Cyrilo-metodských slávností. Nitra , 5. júl 2018 Foto: SITA/Martin Havran

NITRA 5. júla (WebNoviny.sk) – Niekoľko tisíc veriacich z celého Slovenska i hostia zo zahraničia sa vo štvrtok zišli na Cyrilo-metodskej národnej púti na Svätoplukovom námestí v Nitre.

Bohatstvo cyrilo-metodskej tradície v našich dejinách si prišli pripomenúť predseda Národnej rady SR Andrej Danko, premiér Peter Pellegrini, vrcholní predstavitelia cirkvi, verejného, politického, kultúrneho a akademického života.

Naša spoločnosť zatúžila po pravde

Hlavným celebrantom svätej omše bol prešovský arcibiskup-metropolita Ján Babjak, hlava Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku. Vo svojej kázni sa dotkol nielen odkazu vierozvestcov, ale aj súčasnej situácie na Slovensku.

„Vidím, ako celá naša spoločnosť zatúžila po pravde po krutej vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a stále to v spoločnosti rezonuje, lebo ich vrah je na slobode. Nie, nechceme počúvať rozprávky a mýty, ale chceme poznať pravdu,“ povedal Babjak.

Ako pokračoval, „naša spoločnosť je citlivá na korupciu, klientelizmus, zneužívanie európskych peňazí, na rôzne podvody a mafiánske maniere. Slušní ľudia v tejto spoločnosti chcú, aby sa tieto veci riešili a vyriešili,“ prízvukoval arcibiskup.

Upadáme na morálne dno

Slovensko podľa neho potrebuje takých duchovných a svetských vodcov, akými boli svätí Cyril a Metod. Zodpovedných, ktorým by išlo bytostne o ľud. Obrátil sa aj na novinárov a povedal, že ich práca je veľmi náročná a dôležitá, je viac poslaním ako zamestnaním.

„Najdôležitejšie je, aby bola postavená na pravde, a nie na polopravde alebo lži, veď vy nielen informujete široké masy ľudí, ale ich aj formujete,“ pripomenul arcibiskup novinárom. Veriacim zdôraznil, že solúnski bratia boli „hlásateľmi pravdy s veľkým P, priniesli vieru a kultúru, svojím životom svietili všetkým ľuďom na cestu života“.

Našich predkov zaradili medzi kultúrne národy sveta. „Treba sa nám spamätať, veď upadáme na morálne dno. Za naše skutky budeme raz zodpovední nielen pred Pánom Bohom, ale aj pred generáciami, ktoré prídu po nás. Zachovajme im krásnu a zdravú krajinu,“ povedal Babjak.

Poštová známka

Po omši uviedli do života poštovú známku, ktorú vydala Slovenská pošta v spolupráci s Vatikánom pri príležitosti 1150. výročia uznania staroslovienčiny ako štvrtého liturgického jazyka. Zobrazené sú na nej historické udalosti, pri ktorých vyobrazení sa vychádzalo z mozaík zachovaných na triumfálnom oblúku kostola Santa Maria Maggiore v Ríme a významnej pamiatky slovanského písomníctva – Zografského kódexu.

Po púti pozýva Nitrianske biskupstvo na Deň otvorených dverí na Nitrianskom hrade. Pre návštevníkov bude od 13:00 voľný vstup do biskupského paláca, Katedrály – Baziliky svätého Emeráma, expozícií Diecézneho múzea, kazemát a celého hradného areálu vrátane Gotickej priekopy.

Krajský pamiatkový úrad v Nitre, ktorý sídli pod hradom, sprístupní návštevníkom výstavu venovanú ranostredovekej sakrálnej architektúre Nitrianskeho kraja. V podhradí bude zároveň historický festival ranostredovekého života Pribinova Nitrawa, ktorý sa koná v rámci mestských slávností Nitra, milá Nitra.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoJán KuciakPeter Pellegrini