Foto: Na Orave pomáhajú desiatky hasičov, do boja so snehom nasadili aj vrtuľník (aktualizované)

ORAVA: Snehová kalamita
Snehová kalamita v obci Oravská lesná. Príslušníci Ozbrojených síl SR i Hasičského a záchranného zboru pomáhajú s odpratávaním snehu. Oravská Lesná, 16. január 2019. Foto: SITA/Milo Fabian
  • aktualizované 17. januára 15:41

BRATISLAVA/ORAVA 17. januára (WebNoviny.sk) – Desiatky hasičov stále zasahujú pri dôsledkoch snehovej kalamity na severe Slovenska.

Na miesto priletel aj vrtuľník Letky MV SR s modulom leteckého hasenia, ktorý sa pomocou tlaku vzduchu pokúsi zhodiť veľké nánosy snehu zo stromov. Mnoho stromov je najmä na vrcholoch zasypaných snehom a hrozí, že pod ťarchou popadajú na cesty.

Mimoriadna, ale nie katastrofická situácia

Momentálnu situáciu na severe Slovenska označila ministerka vnútra Denisa Saková ako mimoriadnu, ale nie katastrofickú. Uviedla to vo štvrtok na brífingu v Oravskej Lesnej.

Riešiť danú situáciu je podľa Sakovej pre zložky rezortu vnútra prioritou. Doteraz bolo v súvislosti s počasím podľa Sakovej vyhlásených 71 mimoriadnych situácií, z toho tri na úrovni okresov. Konkrétne ide o Námestovo, Kysucké Nové Mesto a Čadcu.

Zasahujú desiatky hasičov a vojakov

Rezort podľa Sakovej v oblastiach postihnutých snežením nasadil techniku z celého Slovenska a pri zásahoch sa postupne vystriedalo 500 profesionálnych hasičov. Momentálne v postihnutých regiónoch zasahuje 70 profesionálnych hasičov za pomoci 130 dobrovoľných hasičov a vojakov.

„Dnes je situácia taká, že prioritou je skôr odvoz snehu,“ povedala Saková s tým, že obce od rezortu požadujú hlavne techniku ako nakladače a bagre. Podľa ministerky bol po prvýkrát pri snehovej kalamite nasadený aj vrtuľník. Ten pomáhal pri odpratávaní popadaných stromov, čo prispelo k sprejazdneniu ciest smerom do Poľska.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Denisa Saková