Foto: Občania Vrakune protestovali proti nedostatočnému riešeniu toxickej skládky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
PROTEST: Vrakunčania proti nebezpečnej skládke
Účastníci protestu proti nebezpečnej skládke na námestí Ľudovíta Štúra pred Ministerstvom životného prostredia SR v Bratislave. Bratislava, 3. máj 2017. Foto: SITA/Jakub Julény

BRATISLAVA 3. mája (WebNoviny.sk) – Pred budovou ministerstva životného prostredia (MŽP) v stredu protestovali obyvatelia bratislavskej mestskej časti Vrakuňa pre stále neriešený problém toxickej skládky z bývalých závodov Juraja Dimitrova.

Požadujú doriešiť financovanie, technické riešenie a harmonogram likvidácie nebezpečnej skládky. Podľa poslanca miestneho zastupiteľstva Milana Šindlera sa znečistenie približuje k podzemným vodám Žitného ostrova rýchlosťou asi 600 metrov za rok. „Skládka kontaminuje podzemné vody a ničí zdravie občanov a prírodu na Žitnom ostrove,“ konštatoval.

Miliónové náklady na sanáciu

Náklady na sanáciu skládky sa odhadujú na viac ako 30 miliónov eur, konečnú sumu ale určí verejné obstarávanie, ktoré MŽP spustilo koncom apríla.

Podľa Šindlera je odhadovaná suma nepostačujúca, pričom spochybňuje aj metódu sanácie takzvanou enkapsuláciou. Táto metóda totiž podľa neho nezabráni šíreniu kontaminácie.

Protestujúcich prišla podporiť aj poslankyňa SaS Anna Zemanová, ktorá upozornila, že podzemné vody okrem vrakunskej skládky kontaminujú aj ďalšie environmentálne záťaže pochádzajúce z bývalých závodov Juraja Dimitrova.

Zamorené sú pritom už aj vody východne od Bratislavy smerom k Šamorínu a Blatnej na Ostrove. Hlavný hygienik Slovenska pritom tamojších obyvateľov neupozornil na riziká používania takto kontaminovanej vody.

Majú použiť metódu enkapsulácie

MŽP tvrdí, že o environmentálnej záťaži vo Vrakuni vedeli politici na miestnej aj celoštátnej úrovni dlhé roky.

„Reálny posun nastal až vlani v novembri, MŽP uznesením vlády prevzalo zodpovednosť za riešenie. Odvtedy projekt postupuje konkrétnymi krokmi a maximálnou možnou rýchlosťou,“ tvrdí rezort s tým, že už zabezpečil projekt sanácie a jeho posúdenie nezávislými oponentmi, zostavil plán prác na odstránenie environmentálnej záťaže a podal na stavebný úrad žiadosť na územné konanie – rozhodnutie o umiestnení stavby.

Na sanáciu skládky vo Vrakuni majú použiť metódu enkapsulácie, ktorou obsah skládky izolujú od okolitého prostredia. Ide o zhruba dva kilometre dlhú, 22 metrov hlbokú a 80 centimetrov širokú podzemnú tesniacu stenu a nepriepustné prekrytie povrchu skládky.

Súčasťou sanácie bude aj čerpanie a čistenie kontaminovaných podzemných vôd v okolí skládky. Vrakunčania by privítali riešenie, ktoré by skládku úplne odstránilo, túto možnosť MŽP však vylučuje, lebo toxický odpad nie je kam vyviezť.

Plocha cca 4,65 hektára

Chemická skládka z bývalých závodov Juraja Dimitrova sa nachádza na rozhraní mestských častí Bratislava – Ružinov a Vrakuňa na ploche cca 4,65 hektára. V období rokov 1966-1980 tu uložili viac ako 100-tisíc kubických metrov odpadu bez vybudovania nepriepustných tesniacich prvkov.

Po sprevádzkovaní vodného diela Gabčíkovo v roku 1992 začala hladina podzemnej vody stúpať, čo spôsobilo, že v roku 1996 dosiahla nielen zónu kontaminovaných hornín, ale aj samotný chemický odpad.

Prieskum zistil, že skládka obsahuje veľké množstvo znečisťujúcich látok, ako sú pesticídy, herbicídy či benzény alebo arzén. Vrakuňa preto vydala už v roku 2002 zákaz používať domové studne na polievanie zeleniny a ovocných stromov.

„Vrakunská skládka nie je obyčajná čierna skládka, kde niekto zahodil pár plastových fliaš. Nebezpečné chemické látky kontaminujú podzemnú vodu a každým dňom sa šíria ďalej a ďalej smerom k Žitnému ostrovu,“ uviedol starosta Vrakune Kuruc, podľa ktorého Vrakunčania napriek sľubnému posunu v téme skládky v protestných aktivitách nepoľavujú.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anna Zemanová
Firmy a inštitúcie MŽP Ministerstvo životného prostredia SR