Foto: Ochranári postavili pri niektorých cestách zábrany, dôvodom je jarná migrácia žiab

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
jarná migrácia žiab
Prechádzajúce autá okolo zábran počas jarnej migrácie žiab pri frekventovanej ceste z Hradišta pod Vrátnom do Brezovej pod Bradlom. Zábrany vybudovali zamestnanci Správ Chránených krajinných oblastí Záhorie a Malé Karpaty. Hradište pod Vrátnom, okr. Senica, 2. marec 2019. Foto: SITA/Martin Medňanský - koláž WBN

BRATISLAVA 2. marca (WebNoviny.sk) – S príchodom teplejšieho počasia sa už opäť začala jarná migrácia žiab, ktoré od marca do apríla prekonávajú niekedy aj niekoľkokilometrovú cestu z lesov k vode, kde nakladú vajíčka.

Plánujú vybudovať žabochod

Už tradične im pri tom pomáhajú dobrovoľníci, aby neskončili pod kolesami áut. Aj tento rok zamestnanci Správ Chránených krajinných oblastí Záhorie a Malé Karpaty vybudovali zábrany pri frekventovanej ceste z Hradišta pod Vrátnom do Brezovej pod Bradlom.

V minulosti na tomto úseku dochádzalo k úhynom stoviek žiab a mlokov práve počas ich jarnej migrácie. Ochranári preto plánujú vybudovať na tomto úseku v blízkej budúcnosti žabochod.

Tento rok hneď v prvých dňoch jarnej migrácie už zachránili 130 mlokov bodkovaných a 160 skokanov štíhlych, ktoré preniesli do neďalekej mokrade.

Vernosť k jednému miestu

Pre väčšinu obojživelníkov je charakteristická takzvaná vernosť k miestu, kde sa vyvinuli z vajíčka. Sú schopné rozmnožovať sa iba na týchto miestach. V prípade premiestnenia na inú lokalitu môžu stratiť schopnosť rozmnožovania, či dokonca zahynúť.

Typickým predstaviteľom je ropucha obyčajná, ktorá je najčastejšou obeťou kolízií počas migračných ťahov. No častými obeťami sú aj ďalšie druhy ako ropucha zelená, rosnička zelená, skokan hnedý či mlok obyčajný.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia