Foto: Od Ruska sa máme čo učiť, povedal Danko na Slavíne pri spomienke na oslobodenie Bratislavy

Andrej Danko, Peter Pellegrini
Zľava v prednom rade: Predseda NR SR Andrej Danko a predseda vlády SR Peter Pellegrini počas pietneho aktu kladenia vencov vojakom, ktorí padli v druhej svetovej vojne pri príležitosti 74. výročia oslobodenia Bratislavy, pri pamätníku Slavín. Bratislava, 4. apríl 2019. Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková

BRATISLAVA 4. apríla (WebNoviny.sk) – Netreba zabúdať, že Bratislavu oslobodila Červená armáda, v ktorej bojovali prevažne slovanské národy, konkrétne Rusi, Ukrajinci a Bielorusi. Na štvrtkovej pietnej spomienke pri príležitosti 74. výročia oslobodenia Bratislavy na Slavíne to povedal predseda parlamentu Andrej Danko.

Na Slavín sa vracia vždy rád

„Sme Slovania a sme súčasťou veľkého a vzácneho slovanského národa,“ povedal. Zároveň vyslovil „veľké poďakovanie ruskému národu za jeho lásku a dobrotu“.

„Rusi sú úžasný národ, od ktorého sa máme čo učiť,“ vyhlásil s tým, že o Rusku by nemal hovoriť niekto, kto krajinu predtým nenavštívil. Dodal, že na Slavín sa vracia vždy rád a miesto ho napĺňa emóciou, že aj vďaka padlým môžeme žiť v mieri.

Podľa predsedu vlády Petra Pellegriniho je štvrtkové zhromaždenie prejavom úcty a dôkazom toho, že Slováci nezabúdajú. „Sedemdesiat štyri rokov, to je život troch generácii,“ povedal s tým, že tieto generácie mohli vďaka oslobodeniu nášho územia žiť v mieri.

Zachovanie pamiatky červenoarmejcov

„Zmysel protifašistického zápasu nemožno nikdy podceniť,“ dodal predseda vlády. Veľvyslanec Ruskej federácie Alexej Fedotov zdôraznil, že jeho krajina je vďačná slovenským občanom za zachovanie pamiatky červenoarmejcov. „Iba pamiatka boja za slobodu môže poskytnúť garanciu, že sa hrôzy vojny nezopakujú,“ dodal.

Na spomienkovom podujatí sa zúčastnilo viac ako 100 ľudí, niektorí mali oblečené dobové uniformy Červenej armády. Medzi zúčastnenými boli aj motorkári s transparentom združenia Noční vlci.

Vojská 7. gardovej armády 2. ukrajinského frontu s rumunským tankovým plukom oslobodili 4. apríla 1945 Bratislavu. V bojoch o Bratislavu zahynulo 742 sovietskych, 470 nemeckých a maďarských vojakov a 121 civilistov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoPeter Pellegrini
Firmy a inštitúcie SNS Slovenská národná strana