Foto: Olympionici a paralympionici zložili sľub do rúk prezidenta Kisku (aktualizované)

ZOH 2018: Slávnostný sľub slovenských športovcov
Paralympionik Martin France a bežkyňa na lyžiach Alena Procházková počas slávnostného sľubu slovenských olympionikov a paralympionikov pred odchodom na XXIII. zimné olympijské hry (ZOH) 2018 v Pjongčangu za účasti prezidenta Andreja Kisku. Bratislava, 30. január 2018. Foto: SITA/Diana Černáková.
  • aktualizované, 30. januára, 16:47

BRATISLAVA 30. januára (WebNoviny.sk) – Tradičné „tak sľubujeme“, odznelo v utorok osem minút pred pol druhou popoludní z úst slovenských športovcov v historickej budove Národnej rady na Župnom námestí v Bratislave.

Na prvom spoločnom sľube olympionikov a paralympionikov SR do rúk prezidenta SR Andreja Kisku pred odchodom na vrchol zimnej sezóny do kórejského Pjongčangu (9.- 25. 2.) sa zúčastnilo 13 z celkového počtu 56 slovenských športovcov, ktorí smerujú na ZOH.

Tiež boli prítomní všetci trinásti paralympionici. ktorí budú participovať na ZPH v južnej časti Kórejského polostrova. Sľub za olympionikov predniesla skúsená bežkyňa na lyžiach Alena Procházková, pre ktorú to budú štvrté zimné olympijské hry.

Procházková počula srdce až v ušiach

„Bola to pre mňa česť, že som mohla zložiť sľub do rúk prezidenta. Hlas sa mi možno netriasol, ale svoje srdce som počula až v ušiach. Určite som z toho mala stres, lebo nie som zvyknutá na také veci. Je to pre mňa predsa len menej prirodzené; športové výkony, myslím si, zvládam ľahšie,“ povedala Alena Procházková po slávnostnom akte.

Tridsaťtriročná Banskobystričanka sa chystá na svoju štvrtú zimnú olympiádu,  v tejto sezóne aj vinou zdravotných problémov členka LK Slávia UMB Banská Bystrica vo Svetovom pohári ani raz nebodovala, ale verí, že to najlepšie si nechala pre kórejský vrchol.

„Človek sníva o medailách, ale neviem povedať, aký výsledok dosiahnem. Mala som aj zranenia a nemala som šancu ísť naplno preteky pri porovnaní sa s konkurenciou. Formu sme ladili tak, aby bola najlepšia na olympiáde. Verím, že mi to tam vyjde. Vynasnažím sa vydať zo seba maximum,“ skonštatovala Procházková. Na otázku, aký je rozdiel medzi Procházkovou z roku 2006, ktorá vtedy debutovala na ZOH, a tou dnešnou, odpovedala: „Tie skúsenosti sú už vo mne, takže viem skôr predpokladať, čo ma čaká.“

France dúfa, že nikoho nesklamal

Za paralympionikov sa tento honor ušiel zjazdárovi v kategórii stojacich Martinovi Francemu. „Budeme súťažiť na slávu Slovenskej republiky v duchu etických pravidiel a tiež bez dopingu a drog,“ znela skrátená verzia olympijského a paralympijského sľubu slovenských športovcov.

„Bol som prekvapený, ale so cťou som prijal svoju úlohu. Dúfam, že som nikoho nesklamal a hovoril som pekne to, čo som mal. Najmä je dôležité, aby sme teraz všetci dodržali to, čo sme sľúbili,“ uviedol za slovenských paralympionikov Martin France.

Bežkyňa na lyžiach Barbora Klementová absolvuje v Pjongčangu premiéru pod piatimi kruhmi. „Zmiešané pocity sú teraz vo mne, strach aj radosť. Som prekvapená, ešte si to poriadne neuvedomujem, že idem na olympiádu. Až priamo na mieste mi to zrejme celé dôjde,“ vravela Klementová.

K atmosfére na utorkovej slávnosti skladania sľubu športovcami dodala: „Je to nová skúsenosť. Bolo fajn vidieť prezidenta naživo.“

Na sľube jediný hokejista

Keďže 30. januára sa hrá kompletné kolo slovenskej najvyššej súťaže, z tímu hokejistov sa na sľube zúčastnil jediný hráč Michal Čajkovský, ktorý pôsobí v KHL.

Prítomní však boli generálny manažér Miroslav Šatan a tréner Craig Ramsay. Biatlonistov zastupovali Šimon Bartko, Tomáš Hasilla, Michal Šima, Alžbeta Majdišová a Terézia Poliaková, z bežcov na lyžiach sa okrem spomenutej Procházkovej predstavila aj Barbora Klementová.

Z tímu sánkarov boli prítomní Jozef Ninis, Jakub Šimoňák, Marek Solčanský a Karol Stuchlák, zo silného tímu zjazdárov prišla na sľub iba Barbara Kantorová. Krasokorčuľovanie a snoubording zostali bez zastúpenia na slávnostnom sľube.


Slovenskí olympijskí športovci prítomní na sľube u prezidenta SR

biatlon (5): Šimon Bartko, Tomáš Hasilla, Alžbeta Majdišová, Terézia Poliaková, Michal Šima
beh na lyžiach (2): Alena Procházková, Barbora Klementová
hokej (1): Michal Čajkovský
sane (4): Jozef Ninis, Jakub Šimoňák, Marek Solčanský, Karol Stuchlák
zjazdové lyžovanie (1): Barbara Kantorová

Slovenskí paralympijskí športovci prítomní na sľube u prezidenta SR

zjazdové lyžovanie (8): Henrieta Farkašová (navádzačka Natália Šubrtová), Jakub Krako (nav. Branislav Brozman), Miroslav Haraus (nav. Maroš Hudík), Martin France a Petra Smaržová, *Marek Kubačka (nav. Mária Zaťovičová) – zatiaľ čakajú na pridelenie voľnej karty pre účasť na ZPH 2018
curling (5): Radoslav Ďuriš, Monika Kunkelová, Dušan Pitoňák, Imrich Lyócsa a Peter Zaťko

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alena ProcházkováAlžbeta MajdišováAndrej KiskaBarbara KantorováBarbora KlementováCraig RamsayHenrieta FarkašováJakub KrakoJakub ŠimoňákJozef NinisMartin FranceMichal ČajkovskýMichal ŠimaMiroslav HarausMiroslav ŠatanPetra SmaržováŠimon BartkoTerézia PoliakováTomáš Hasilla