Foto: Po Slovensku jazdí Prezidentský vlak, využívali ho najmä československí prezidenti

Prezidentský vlak
Pohľad na zreštaurovaný historický parný rušeň 486.007 "Zelený Anton", ktorý ťahá päť salónnych železničných vozňov, v minulosti využívaných v prezidentských vlakoch, zo zbierok Národního technického muzea a Českých drah počas oficiálneho privítania Prezidentského vlaku na Hlavnej stanici v Bratislave pri príležitosti osláv 100. výročia Československej republiky. Bratislava, 3. júl 2018. Foto: SITA/Diana Černáková


BRATISLAVA 4. júla (WebNoviny.sk) – Na územie Slovenskej republiky v utorok 3. júla oficiálne pricestoval historický Prezidentský vlak. Prišiel na 1. nástupište bratislavskej hlavnej stanice pred vládny salónik z Česka.

Vlak, ťahaný parným rušňom, je rekonštrukciou dobového Prezidentského vlaku používaného v rokoch 1920 až 1989 československými prezidentmi, v tejto podobe ho ešte nikdy nebolo možné vidieť na trati v Česku ani na Slovensku.

Jazdou si Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pripomenú sté výročie spoločného štátu Slovákov a Čechov – Československej republiky. Agentúru SITA o tom informovala Ivana Popluhárová z Odboru komunikácie ŽSR.

Ako sa uvádza v tlačovej správe, ide o jedinečný projekt, ktorý pripravilo Národní technické muzeum v Prahe v spolupráci s Českými dráhami, so Železnicami Slovenskej republiky, Múzeom dopravy STM a občianskym združením Spolok Výhrevne Vrútky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Kiska
Firmy a inštitúcie ŽSR Železnice Slovenskej republiky