Foto: Počas protestov „žltých viest“ vo Francúzsku skupina ľudí prenikla do vládnej budovy

Protest, žlté vesty, Emmanuel Macron, Francúzsko
Tisícky ľudí v žltých vestách protestujú v uliciach Paríža, Francúzsko, 5. január 2019. Foto: SITA/AP

PARÍŽ 6. januára (WebNoviny.sk) – Hovorcu francúzskej vlády Benjamina Griveauxa v sobotu evakuovali z jeho kancelárie po tom, čo počas protestov „žltých viest“ v Paríži prenikla skupina ľudí do vládnej budovy, v ktorej sídli.

Približne desiatka osôb oblečených v čiernom alebo žltých reflexných vestách použila malé stavebné vozidlo, ktoré našli na ulici, a prerazila ním bránu do areálu budovy. Výtržníci tiež rozbili okná a poškodili niekoľko áut. Griveaux a jeho tím z budovy ušli zadným vchodom a útočisko našli v neďalekom hoteli, píše spravodajský portál BBC.

Strety demonštrantov a polície

Sobotňajšie protesty protivládneho protestného hnutia „žltých viest“ boli prvými v tomto roku a okrem Paríža sa konali aj v iných francúzskych mestách. Podľa ministra vnútra Christophea Castanera po celej krajine protestovalo v sobotu približne 50-tisíc ľudí. Protesty v Paríži začali pokojne, ale popoludní ich sprevádzali strety medzi demonštrantmi a políciou, ktorá na nich použila slzný plyn. Niektorí ľudia zapálili motorky a odpadkové koše, horela aj jedna z lodí na Seine.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron násilnosti počas demonštrácií odsúdil a vyzval na „debatu a dialóg“. Na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter uviedol, že napadli „ochrancov, zástupcov a symboly“ Francúzska.

Obvinenia na prezidenta Macrona

Protesty „žltých viest“ (demonštranti majú na sebe oblečené žlté reflexné vesty, pozn. red.) začali 17. novembra motoristi, ktorí protestovali proti zvyšovaniu daní z pohonných hmôt. Celonárodné demonštrácie sa však už netýkajú len motoristov, ale zameriavajú sa aj na iné problémy vrátane vysokých životných nákladov. Demonštranti pritom obviňujú Macrona, že nevníma problémy obyčajných ľudí, a vyzývajú ho na odstúpenie.

Macron v decembri prijal rad ekonomických úľav, aby demonštrantov upokojil. Odpor však znova vyvolal po novoročnom príhovore národu, v ktorom sa vyjadril, že vláda bude aj naďalej presadzovať jeho reformný program a nebude „poľavovať, aby zaistila verejný poriadok“.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Christophe CastanerEmmanuel Macron