Foto: Poľnohospodárom pri Siladiciach majú chrániť úrodu dravce, na elektrické stĺpy osadili búdky

SILADICE: Búdky pre Sokoly myšiare
Inštalácia búdok pre Sokoly myšiare (lat. Falco tinnunculus) na elektrické stožiare 110 kV pri obci Siladice, okres Hlohovec. Siladice, 6. marec 2019. Foto: SITA/Martin Havran

SILADICE 6. marca (WebNoviny.sk) – Na stožiaroch elektrického vedenia pri obci Siladice v okrese Hlohovec pribudlo dvadsať búdok pre sokola myšiara, ktorý sa živí hrabošom poľným.

Sokoly by v tejto lokalite mali slúžiť na ochranu úrody pred týmto škodcom, ktorý je postrachom poľnohospodárov.

Po preukázaní pozitívnych výsledkov bude možné minimalizovať chemické prípravky používané na elimináciu hlodavcov, čo umožní produkovať zdravšie potraviny.

Udržia populáciu hrabošov na prijateľnej úrovni

Snažíme sa prostredníctvom osádzania búdok riešiť biologickú ochranu poľnohospodárskych plodín. Sokol myšiar sa živí prevažne hrabošmi a dokáže ich populáciu udržať na prijateľnej úrovni,“ vysvetlil Roman Slobodník zo združenia Ochrana dravcov na Slovensku.

Populácia sokola myšiara je na Slovensku podľa Slobodníka pomerne početná, vyskytuje sa tu asi 3 000 až 5 000 párov. Plechové búdky majú na dne len štrk, v ktorom si samička vytvorí plytké hniezdo na znášanie vajíčok.

Na Slovensku je na elektrických stĺpoch rozmiestnených už okolo sto takýchto búdok, všetky však nie sú ešte obsadené. Sokoly si vlastné hniezda nestavajú, využívajú príbytky najmä po krkavcovitých druhoch alebo pripravené búdky.

Spolupráca s ornitológmi

Okrem búdok budú v lokalite rozmiestnené aj takzvané barličky v tvare písmena T. Ide o konštrukciu, ktorá vtáctvu umožní striehnuť na korisť alebo odpočívať.

Účinnosť takejto biologickej ochrany polí budú odborníci z Ochrany dravcov na Slovensku skúmať v spolupráci s Katedrou ekológie a environmentalistiky Fakulty prírodných vied Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre. Monitorovaná bude obsadenosť búdok, ako aj početnosť hraboša v území.

Na projekte biologickej ochrany polí spolupracuje združenie Ochrana dravcov na Slovensku so Západoslovenskou distribučnou.

Ornitológovia vybrali lokalitu, určili parametre búdok a navrhli rozmiestnenie. My sme zabezpečili výrobu búdok a ich inštaláciu na stožiare 110 kV vedení v našej správe, pretože z hľadiska bezpečnosti môžu takéto práce vykonávať len naši zamestnanci, ktorí prešli špecializovaným výcvikom,“ povedala hovorkyňa Západoslovenskej distribučnej Michaela Dobošová.

SILADICE: Búdky pre Sokoly myšiare
Inštalácia búdok pre Sokoly myšiare (lat. Falco tinnunculus) na elektrické stožiare 110 kV pri obci Siladice, okres Hlohovec. Siladice, 6. marec 2019. Foto: SITA/Martin Havran
SILADICE: Búdky pre Sokoly myšiare
Búdka pre Sokoly myšiare (lat. Falco tinnunculus) na elektrickom stožiari 110 kV pri obci Siladice, okres Hlohovec. Siladice, 6. marec 2019. Foto: SITA/Martin Havran

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Ochrana dravcov na Slovensku