Foto: Pozor na nebezpečné zosvetľovacie mlieko a nočný krém

ÚVZ: Nebezpečný kozmetický výrobok
Foto: SITA/Úrad verejného zdravotníctva.

BRATISLAVA 24. októbra (WebNoviny.sk) – Úrad verejného zdravotníctva SR upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii, ktoré nahlásili do rýchleho výstražného systému pre nepotravinárske výrobky RAPEX kontrolné orgány v Nemecku a v Litve. Ako ďalej informoval hlavný hygienik SR Ján Mikas, ide o mlieko na zosvetlenie pokožky a nočný krém.

Zosvetľovacie mlieko

Mlieko na zosvetlenie pokožky Lait Eclaircissant (Lichtening Milk) značky Pr. Francoise Bedon Paris výrobnej dávky S 170197 170171 s čiarovým kódom 0 98864 90065 9 obsahuje hydrochinón, čo je v rozpore s nariadeniami Európskeho parlamentu a Rady o kozmetických výrobkoch.

Hydrochinón je látka, ktorá je určená len na profesionálne použitie a môže sa požívať iba do výrobkov na nechtový dizajn. Výrobok môže spôsobiť kožné alergie. Výrobcom je Dermacos. Krém je v 500-mililitrovej bielej plastovej fľaši so strieborným uzáverom.

Nočný krém

V kréme Unstress, Harmonizing Night Cream značky CHRISTINA výrobnej dávky 0808166 s čiarovým kódom 7 290100 367605 našli konzervačné látky Methylchloroisothiazolinone (0,0004%) a Methylisothiazolinone (0,0001%), čo je v rozpore s nariadeniami Európskeho parlamentu a Rady o kozmetických výrobkoch.

Zmes je povolená len do zmývateľných výrobkov. Výrobok môže spôsobiť alergickú reakciu u citlivých osôb. Výrobcom je BIO KOR METICS Ltd., 58, Amal St., P.O. Box 3642, Petah Tikva, Israel. Krém má 50 mililitrov, je zabelený v bielej kartónovej škatuľke s celofánom.

Ako ďalej uviedol Mikas, je možné, že výrobky sa vyskytujú aj na Slovensku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Mikas
Firmy a inštitúcie ÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR