Foto: Predstavili trasu Tour de France 2020, o víťazovi zrejme rozhodne až Planina krásnych dievčat

Trasa, Tour de France 2020
Trasa 107. ročníka Tour de France, ktorú predstavili v utorok 15. októbra v Paríži. Foto: SITA/AP.

Stosiedmy ročník Tour de France sa začne v stredomorskom letovisku Nice a o celkovom víťazovi môže rozhodnúť až predposledná etapa, ktorou bude horská časovka na Planinu krásnych dievčat známu ako La Planche des Belles Filles v pohorí Vogézy.

Celkovo bude budúcoročná Tour de France bez viacerých tradičných alpských vrcholov, ale s viacerými novými horskými dojazdami ako Puy Mary v Centrálnom masíve alebo Col de la Loze v srdci Álp. Želaním organizátorov na trase dlhej 3450 km je agresívne súperenie v štýle Juliana Alaphilippa či Thibauta Pinota, ktorí tak veľmi bavili fanúšikov na tohtoročnej „Starej dáme“.

Najslávnejšie etapové preteky sveta budú mať 29 kategorizovaných stúpaní, medzi nimi aj šesť horských dojazdov. Cyklisti musia rátať aj s kilometrami po nespevnených štrkových cestách. Prekvapením je len jedna časovka, už spomenutá horská v predposlednej etape s dĺžkou 36 km.

Tímová časovka v programe TdF 2020 chýba. Najväčšie etapové cyklistické podujatie na svete sa o začne aj skončí o týždeň skôr ako zvyčajne. Na prvú etapu v Nice pelotón vyštartuje v sobotu 27. júna, posledná 21. etapa s tradičným cieľom v Paríži príde na rad v nedeľu 19. júla. Dôvodom posunu budú olympijské hry v Tokiu. Preteky mužov s hromadným štartom sa tam uskutočnia v sobotu 25. júla.

Na predstavení aj Froome a Bernal

Na slávnostnom predstavení Tour de France 2019 v parížskom Kongresovom paláci nechýbali štvornásobný šampión Brit Christopher Froome, úradujúci víťaz Kolumbijčan Egan Bernal či domáci miláčikovia Julian Alaphilippe, Thibaut Pinot a Romain Bardet.

Egan Bernal, predstavenie trate Tour de France 2020
Kolumbijčan Egal Bernal počas predstavenia trate 107. ročníka Tour de France, Paríž, 15. október 2019.

„Bude to dobrá trasa pre vrchárov, najmä jej záverečná časť bude tvrdá. Niektoré stúpania budú naozaj strmé a ťažké. Myslím si, že sa bude veľa útočiť. A to je len dobré na sledovanie týchto pretekov v televízii,“ uviedol tohtoročný šampión Egan Bernal, cituje ho portál Cyclingnews.

„Budúcoročná Tour prinesie veľa náročných etáp. Tvrdé to bude už na štarte v Nice a také to zostane až do časovky v predposledný deň pretekov. Trasa je taká nečakaná, že sa naozaj nedá predvídať, čo sa stane. A je len veľmi dobre, že je to tak,“ uviedol Alaphilippe do mikrofónu organizátorov TdF.

„Trasa bude najnáročnejšia za posledné roky,“ prehodil Christopher Froome, ktorý tento rok na najslávnejších pretekoch chýbal pre zranenie.

Každý rok je to iná skladačka

V budúcom roku by však mal byť opäť lídrom tímu Ineos, aspoň tak sa vyjadril Bernal, ktorý ho mieni podporovať.

Ich šéf Dave Brailsford na webe TdF budúcoročný profil zhodnotil takto: „Každý rok je to iná skladačka, ktorú je potrebné vyriešiť. Prejdeme si to spoločne a vyriešime to. V tíme máme typických vrchárov, skvelých časovkárov a aj všestranných jazdcov, čiže tých, čo sú schopní pokryť všetky potrebné miesta na trati. Samozrejme, musíme vyčleniť tím pre Giro d´Italia aj Vueltu a na základe toho sa rozhodneme, kto pôjde na Tour de France.“

Christian Prudhomme, predstavenie trate Tour de France 2020
Šéf Tour de France Christian Prudhomme počas predstavenia trate 107. ročníka, Paríž, 15. október 2019. Foto: SITA/AP.

Organizátori z firmy A.S.O. by boli veľmi radi, ak by budúcoročná Tour de France svojou atraktívnosťou nadviazala na tohtoročné dramatické súperenie, keď až prakticky do poslednej horskej etapy v Alpách sa bojovalo žltý dres celkového víťaza.

„Tento rok sme boli svedkami najlepšej Tour de France za posledných 30 rokov. Sledovali sme už novú generáciu cyklistov, ktorí výrazne dokážu ovplyvniť preteky a bažia po celkovom triumfe. Bolo to agresívne súťaženie plné nečakaných útokov a jazdeckého entuziazmu. Chceli by sme jeho ďalšie pokračovanie,“ uviedol šéf Tour de France Christian Prudhomme počas slávnostného uvedenia trasy TdF 2020 v Paríži.

trasa, Tour de France 2020
Trasa 107. ročníka Tour de France, ktorú predstavili v utorok 15. októbra v Paríži. Foto: ASO via AP.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Chris FroomeChristian PrudhommeDave BrailsfordEgan Bernal