Foto: Premiéri V4 sa s Merkelovou zhodli v téme migrácie, hovorili aj o eurovoľbách a obrane

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Angela Merkelová, Peter Pellegrini
Zľava: Nemecká kancelárka Angela Merkelová a predseda vlády Slovenska Peter Pellegrini počas tlačovej besedy v rámci summitu predsedov vlád Vyšehradskej štvorky (V4) a Nemecka na Bratislavskom hrade. Bratislava, 7. február 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA 7. februára (WebNoviny.sk) – Príprava budúceho európskeho rozpočtu, 30. výročie boja za slobodu a demokraciu v Nemecku a krajinách Vyšehradskej štvorky, spoločný projekt týkajúci sa migrácie či budúcnosť Európskej únie po májových eurovoľbách boli hlavné témy štvrtkového summitu premiérov Visegrádskej štvorky s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou v Bratislave.

Lídri zároveň prijali spoločnú deklaráciu, ktorou si pripomínajú zmeny z roku 1989 a avizujú v nej odhodlanie pokračovať v eurointegračných snahách a transatlantickom smerovaní.

Zhoda na projekte migrácie

Ako na úvod tlačovej konferencie po skončení rokovania povedal hostiteľ summitu premiér Peter Pellegrini, Nemecko, Slovensko, Česko, Poľsko aj Maďarsko majú za sebou úspešnú cestu, aj keď nie vždy priamočiaru.

Premiéri našli zhodu na spoločnom projekte týkajúcom sa migrácie. Práve krajiny Visegrádu boli podľa analytikov počas migračnej krízy v roku 2015 v protiklade s Berlínom.

Vo štvrtok Pellegrini informoval, že spoločne pripravia projekt v Maroku tak, aby pomohol riešiť príčiny migrácie. „Nastúpi kolo expertných rokovaní. Do niekoľkých týždňoch predstavíme, koľko prostriedkov vložíme do projektu aj presný spôsob, ako bude projekt vyzerať,“ povedal šéf slovenskej vlády.

Budúcnosť automobilového priemyslu

„Viem, že sme možno nie úplne najlepšie zvládali veci ako utečeneckú krízu, ale to, že prijímame spoločný projekt je pre mňa dôkaz, že chceme postupovať spoločne aj v tejto otázke,“ dodala nemecká kancelárka.

Hospodárske vzťahy, priemysel a budúcnosť priemyslu, napríklad automobilového, boli ďalšou z tém rokovaní. Merkelová ocenila nízku nezamestnanosť, pomerne nízku zadlženosť a konkurencieschopnosť tohto regiónu. Pripomenula však, že všetci sa musíme venovať budúcnosti, ktorá patrí digitalizácii.

V tomto kontexte spomenula aj to, že hoci je na Slovensku silný automobilový priemysel, treba sa pripraviť na novú éru, v ktorej budú bežné napríklad autonómne autá, teda autá, nad ktorými nebude mať človek plnú kontrolu. Potvrdila, že so všetkými krajinami vo visegrádskom regióne má Nemecko silnú obchodnú výmenu, z čoho občania jasne profitujú.

Európska komisia sa zmení

V bloku o budúcnosti Európskej únie sa lídri venovali eurovoľbám aj príprave viacročného finančného rámca na roky 2021 – 2027. Zhodli sa na zachovaní peňazí na stieranie regionálnych rozdielov (kohézia). Žiadajú menej byrokracie a väčšiu flexibilitu pri využívaní peňazí.

Berlín aj Vyšehrad sa hlásia k slobodnému trhu a sú za uzatváranie nových obchodných dohôd, teda sa vymedzili voči protekcionizmu. Český premiér Andrej Babiš pripomenul, že voľbami do Európskeho parlamentu sa nezmení len štrasburské plénum, ale aj Európska komisia.

Praje si, aby viac načúvala členským krajinám a bola menej spolitizovaná. Maďarský premiér Viktor Orbán dodal, že hoci teraz nikto nevie, ako bude o pár týždňov EÚ vyzerať, nemá pochybnosti, že bude rozhodne iná ako doteraz.

Babiš sa vo svojom vystúpení prihovoril za silnejší schengenský priestor. Chce, aby doň patrili aj krajiny, ktoré už dlhší čas spĺňajú kritéria. Na prijatie do schengenu čaká Bulharsko a Rumunsko.

Orbán sa zase zamyslel nad tým, ktoré krajiny v súčasnosti možno onačiť za európske jadro. Podľa jeho názoru tam patria krajiny, ktoré zabezpečujú prosperitu Únie, kam určite patrí Nemecko, ale takisto aj V4.

NATO a Spojené štáty americké

Jednou z tém rokovania bola aj obrana v súvislosti s členstvom krajín v Severoatlantickej aliancii (NATO). Poľský premiér Mateusz Morawiecki hovoril aj o vzťahoch s USA, vyzdvihol, že práve Washington a Brusel sú tradičnými piliermi demokracie.

Maďarský premiér Orbán avizoval, že počas budúcotýždňovej návštevy amerického ministra zahraničných vecí Mika Pompea v Budapešti budú hovoriť o vojenských a bezpečnostných otázkach. Následne by mal v utorok zavítať šéf americkej diplomacie aj na Slovensko.

Podľa premiéra Pellegriniho sú všetci lídri, ktorí sa zúčastnili na štvrtkovom summite, jednotní v snahe vybudovať silnú, bezpečnú, konkurencieschopnú a zjednotenú Európsku úniu.

Spoločenstvo však musí pokračovať v reformách týkajúcich sa obrany, dobudovania eurozóny či funkčnosti schengenského priestoru. Takisto sa zhodli na tom, že rokovanie bolo konštruktívne a priateľské.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Andrej BabišAngela MerkelováMateusz MorawieckiPeter PellegriniViktor Orbán
Firmy a inštitúcie V4 Vyšehradská štvorka