Foto: Prezident Kiska a ministerka Kalavská otvorili zmodernizovanú detskú onkológiu v NÚDCH

Andrea Kalavská, Andrej Kiska, NÚDCH
Zľava: Prednostka Kliniky detskej hematológie a onkológie Lekárskej fakulty Univerzity Komenského Alexandra Kolenová, ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská, pacientka kliniky a prezident SR Andrej Kiska počas slávnostného otvorenia zrekonštruovaného oddelenia na Klinike detskej hematológie v Národnom ústave detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave. Bratislava 26. február 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA 26. februára (WebNoviny.sk) – Národný ústav detských chorôb (NÚDCH), nezisková organizácia Deťom s rakovinou a Klinika detskej hematológie a onkológie (KDHaO) vybudovali špičkové oddelenie pre malé deti do ôsmich rokov, ktoré trpia rakovinou.

Ako v utorok na otvorení zariadenia uviedol prezident SR Andrej Kiska, je dôležité, aby deti s rakovinou dostali špičkovú liečbu a boli v prostredí, ktoré je moderné.

Projekt sa podarilo zrealizovať vďaka príspevku od ministerstva zdravotníctva vo výške 700 tisíc eur. Zaplatila sa z toho najdrahšia položka – vzduchotechnika, okná a tiež prístrojové a interiérové vybavenie. Príspevok 600 tisíc eur dala nezisková organizácia Deťom s rakovinou.

Úplná generálna inovácia

Oddelenie prešlo úplnou generálnou inováciou, od dispozičných zmien po inštaláciu vzduchotechniky. Menila sa vnútorná fasáda, okná, podlahy, pribudli bezbariérové kúpeľne na izbách, nová zdravotechnika, dvere aj nábytok. Na oddelení je aj tzv. zákrokovňa, kde sa budú robiť menšie operačné úkony. Pribudla aj jedna izba pre pacientov, z desiatich izieb je teraz jedenásť.

Na oddelení zrekonštruovali aj herňu pre detských pacientov, ktorí ju využívajú aj ako materskú škôlku. Zrekonštruovala sa aj rodičovská kuchynka.

„Detský onkologický pacient sem neprichádza na dva-tri dni, na dva týždne. On tu trávi veľkú časť svojho života,“ povedala po otvorení oddelenia ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská. Preto je podla nej veľmi podstatné, aby prostredie, v ktorom sa lieči, bolo k nemu čo najpriateľskejšie. Ministerka tiež uviedla, že je potrebné renovovať aj iné oddelenia.

Monitor je prepojený so sesterskou miestnosťou

Prednostka Kliniky detskej hematológie a onkológie Alexandra Kolenová uviedla, že deti môžu byť počas liečby zo svojej izby napojené na monitor, ktorý je prepojený so sesterskou miestnosťou. Tu môžu zdravotníci vidieť, v akom stave je pacient.

„On môže byť v tej svojej izbičke. Nemusí byť napríklad v ošetrovni,“ vysvetlila. Na oddelení su jedno a dvojlôžkové izby. Jednolôžkové sú určené pre deti, ktoré sú viacej ohrozené.

Špičkové oddelenie má byť porovnateľné s prestížnymi zahraničnými pracoviskami pre náročnú liečbu. „Toto je skutočne detská onkológia, na ktorú môžeme byť hrdí,“ dodal prezident Andrej Kiska. Po rozsiahlom komplexnom prebudovaní priestorov by sa pacienti mali na oddelení začať liečiť v marci.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea KalavskáAndrej Kiska
Firmy a inštitúcie NÚDCH Národný ústav detských chorôb