Foto: Prezident Kiska otvoril Slovenský dom na ZOH 2018 v Pjongčangu, želá si minimálne dve medaily

ZOH 2018: Otvorenie Slovenského domu v Pjongčangu
Zľava: Veľvyslanec SR v Kórejskej republike Milan Lajčiak, starosta mesta Gangneung Choi Myeoenghee, prezident SR Andrej Kiska a prezident SOV Anton Siekeľ počas slávnostného otvorenia Slovenského domu na XXIII. zimných olympijských hrách (ZOH) 2018 v Pjongčangu. Južná Kórea, Gangneung, 9. február 2018. Foto: SITA/Martin Medňanský.

PJONGČANG / KANGNUNG 9. februára (WebNoviny.sk) – Za účasti prezidenta Andreja Kisku v piatok predpoludním miestneho času slávnostne otvorili Slovenský dom na XXIII. zimných olympijských hrách v kórejskom Pjongčangu (9.- 25. 2.).

Na oficiálnej časti, ale aj neskoršej recepcii, bol prítomný prezident Lotyšska Raimonds Véjonis a pozvanie Slovenského olympijského výboru prijalo aj niekoľko významných predstaviteľov domáceho aj medzinárodného športu na čele so šéfom Slovenského olympijského výboru Antonom Siekelom.

Prelink

„Všetkým chcem zaželať, aby sa v Slovenskom dome cítili ako doma. Som presvedčený o tom, že počas Hier tu budeme mať dôvod na oslavy,“ uviedol Anton Siekel.

Na otvorení aj olympijskí víťazi

Medzi prítomnými boli aj viaceré známe persóny histórie svetového športu, nechýbali olympijskí víťazi – niekdajší skvelý sovietsky šprintér Valerij Borzov, jeho manželka a diva z gymnastických pódií Ľudmila Turiščevová, historicky najúspešnejšia poľská šprintérka a diaľka Irena Szewiňská, bývalý zlatý maďarský šermiar Pál Schmitt či český rýchlostný kanoista Martin Doktor, ktorý je na Hrách v Pjongčangu šéfom českej výpravy športovcov.

Dvojpodlažný „Slovak House“ s rozlohou okolo 400 m2 bude počas ZOH 2018 k dispozícii športovcom, novinárom aj návštevníkom olympijských hier. Ponúkne dôstojné zázemie nielen na neformálne stretnutia či tlačové besedy s úspešnými športovcami, ale bude sa v ňom prezentovať slovenský šport, kultúra, hudba, tradície či gastronómia.

Súčasťou slávnostného otvorenia Slovenského domu bol aj krátky kultúrny program – ľudová pieseň v podaní speváčky Veroniky Strapkovej či vystúpenie mladých kórejských nádejí v taekwonde. Prítomní si vypočuli aj slovenskú a kórejskú hymnu.

Kiska tipuje dve medaily pre Slovensko

Návštevníci Slovenského domu si počas trvania ZOH 2018 môžu prezrieť aj výstavu Party v 21. storočí ako symbolu slovenskej ženy. Ide o limitovanú edíciu obrazov vytvorených kombinovanou technikou umelecky stvárnenej fotografie a maľby na plátne akrylovými farbami.

„Vždy je to nádherný pocit vidieť časť domova tak ďaleko od domova. Som rád, že máme Slovenský dom, lebo takýto reprezentačný stánok v Pjongčangu nemajú ani niektoré väčšie krajiny ako my. Som hrdý na to, že môžeme reprezentovať dobré jedlo, halušky, víno, borovičku, ale aj to všetko ostatné – najmä našu tradičnú pohostinnosť,“ uviedol prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska.

Na otázku, čo si želá v podaní slovenských športovcov na nadchádzajúcich ZOH, Kiska odpovedal: „Bol by som veľmi rád, keby som niekoho mohol vidieť stáť na stupni víťazov a ideálne celkom hore. A môj tip na medaily? Verím, že budú minimálne dve. Konkrétne mená však neprezradím.“

Kiska sa počas svojho týždňového pobytu v dejisku ZOH 2018 dostane na hokej, biatlon, či lyžovanie. „Pôjdem na ženský slalom, biatlon, ale uvidím aj prvý zápas našich hokejistov. Včera som bol za nimi v šatni. Sú odhodlaní pobiť sa o dobrý výsledok. Teším sa z toho a držím im prsty,“ zakončil prezident SR.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaAnton SiekelPál Schmitt