Foto: Prezidenti Zeman a Kiska si v Prahe pripomenuli 100. výročie vzniku Československa

Výročie vzniku Československa
Pietna ceremónia v rámci osláv 100. výročia vzniku Československa v Prahe, Česko, 28. október 2018 Foto: SITA/AP

PRAHA 28. októbra (WebNoviny.sk) – Predstavitelia Českej republiky i Slovenska si v Prahe pripomenuli 100. výročie vzniku Československej republiky. Predpoludním sa pri Národnom pamätníku na pražskom Vítkove zišli na pietnom akte poprední zástupcovia oboch krajín vrátane prezidentov Miloša Zemana a Andreja Kisku či premiérov Andreja Babiša a Petra Pellegriniho.

Ako informovali české médiá, politici, predstavitelia cirkvi a armády a vojenskí veteráni položili kvety a vence na hrobe neznámeho vojaka a minútou ticha si spoločne uctili pamiatku padlých vojakov. Pietu, ktorú sprevádzal dážď, za zvuku trúbky ukončili čestné salvy.

Klaus vyjadril kritiku voči Európskej únii

Pri príležitosti výročia vzniku Československa, ktoré je v Českej republike štátnym sviatkom, prezident Zeman po piete na Vítkove na Pražskom hrade vymenoval armádnych a policajných generálov. Na pietny akt na Vítkove nadviazalo slávnostné zhromaždenie vo vnútri pamätníka. Počas stretnutia vystúpil napríklad bývalý český prezident Václav Klaus, ktorý vo svojom prejave vyjadril kritiku voči Európskej únii.

Súčasťou oficiálnych podujatí k výročiu vzniku Československa je tiež veľká prehliadka, na ktorej sa zúčastnia príslušníci armády, policajti, hasiči, záchranári, colníci a strážnici, informuje televízia ČT24. Prehliadka sa uskutoční na Európskej triede v Prahe, po ktorej prejde 2 100 ľudí a 236 kusov techniky ozbrojených síl a integrovaného záchranného systému.

Súčasťou podujatia mali byť aj prelety strojov letectva Česka aj Slovenskej republiky, to však narušilo zlé počasie, pre ktoré poletia len stíhačky Gripen českých vzdušných síl a helikoptéry. Na prehliadke, na ktorú pozvali zhruba 1 500 hostí, sa zúčastní prezident Zeman, členovia českej vlády, predstavitelia Slovenskej republiky či americký minister obrany Jim Mattis. Americký šéf obrany už priletel do Prahy a popoludní bude rokovať s českým premiérom Babišom.

V Česku oslavujú od soboty

Oslavy storočnice ukončí odovzdávanie štátnych vyznamenaní na Pražskom hrade. Zeman ocení niekoľko desiatok osobností a udelí aj viacero vyznamenaní in memoriam. Posmrtne vyznamená napríklad bývalého československého premiéra Antonína Švehlu, zakladateľa a prvého veliteľa protinacistickej organizácie Obrana národa generála Josefa Bílého alebo trojicu vojakov, ktorí zahynuli počas výkonu služby v Afganistane. Na slávnostnom udeľovaní vyznamenaní by sa mal zúčastniť aj slovenský prezident Andrej Kiska.

V Českej republike oslavujú vznik Československa od soboty. Oslavy sprevádzajú rôzne akcie v hlavnom meste aj v regiónoch.

Výročie vzniku Československa
Sprava: Český prezident Miloš Zeman a prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska na pietnej ceremónii v rámci osláv 100. výročia vzniku Československa v Prahe, Česko, 28. október 2018 Foto: SITA/AP
Výročie vzniku Československa
Český prezident Miloš Zeman a prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska na pietnej ceremónii v rámci osláv 100. výročia vzniku Československa v Prahe, Česko, 28. október 2018 Foto: SITA/AP

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej BabišAndrej KiskaJim MattisMiloš ZemanPeter PellegriniVáclav Klaus