Video: Trump na summite G20 vtipkoval s Putinom, Guterres vyzval na deeskaláciu napätia s Iránom

Donald Trump, Vladimir Putin
Zľava: Ruský prezident Vladimir Putin a americký prezident Donald Trump na summite G20. Osaka, 28. jún 2019. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 28. júna 16:33

Nemiešajte sa nám do volieb, povedal v piatok americký prezident Donald Trump pred novinármi na summite skupiny G20 v japonskej Osake ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi.

Hoci Rusko sa podľa výsledkov vyšetrovania amerických vyšetrovateľov veľmi intenzívne snažilo ovplyvniť americké prezidentské voľby v roku 2016, americký prezident túto poznámku smerovanú k Putinovi nemyslel vážne, ale sa pri týchto slovách zoširoka usmieval a varovne ukazoval na ruského prezidenta prstom.

Zasahovanie do amerických volieb

Podľa niektorých teórií sa Trump stal prezidentom USA v súčinnosti s Ruskom, viacerí jeho odporcovia dokonca tvrdia, že je ruským agentom.

Vyšetrovanie komisie amerického špeciálneho vyšetrovateľa Roberta Muellera však pre jedno ani druhé tvrdenie nenašlo dôkazy, čo Trump odvtedy používa ako dôkaz, že jeho oponenti ho obviňovali neprávom.

Trump v piatok pred novinármi v Osake vyhlásil, že s Putinom má „veľmi, veľmi dobrý vzťah“ a je presvedčený, že „z tohto vzťahu ešte vzíde veľa pozitívnych vecí„.

Rusko zasahovanie do amerických volieb vždy odmietalo priznať, v tohtotýždňovom rozhovore pre denník Financial Times (FT) o ňom napríklad Putin hovoril ako o „mýtickom zasahovaní„. Trump podľa Putina zvíťazil vo voľbách nie vďaka Rusom, ale preto, že vedel rozpoznať isté zmeny v americkej spoločnosti a vedel ich využiť.

Vyzval na deeskaláciu napätia s Iránom

Generálny tajomník OSN António Guterres vyzval v piatok na deeskaláciu napätia v Perzskom zálive a zachovanie jadrovej dohody s Iránom z roku 2015.

Guterres novinárom v rámci summitu G20 v japonskej Osake povedal, že dohoda bola zárukou stability a je preto „veľmi dôležité ju zachovať„. Ako uviedol, zabránenie konfrontácii v zálive je jednou z hlavných tém summitu. Americký prezident Donald Trump by mal o tejto záležitosti hovoriť s ostatnými svetovými lídrami.

Spojené štáty odstúpili od dohody minulý rok a opätovne zaviedli proti Iránu ekonomické sankcie. Teherán momentálne hrozí, že od dohody rovnako odstúpi.

Odsúdili nezákonné sankcie a jednostrannosť

Lídri Ruska, Indie a Číny v piatok spoločne odsúdili jednostrannosť. Ruský prezident Vladimir Putin, čínsky prezident Si Ťin-pching a indický premiér Naréndra Módí sa zišli na okraji summitu G20 v japonskej Osake. Hovorili spolu aj o posilňovaní vzťahov medzi svojimi krajinami.

Putin poukázal na to, že všetci traja sa zhodli na potrebe dodržiavania medzinárodného práva, rešpektovania štátnej suverenity a zdržania sa zásahov do vnútorných záležitostí iných krajín. Šéf Kremľa tiež uviedol, že Rusko, Čína a India ostro odsúdili protekcionizmus, jednostranného kroky štátov a nezákonné sankcie.

Ich schôdzka nasledovala po stretnutí lídrov krajín hospodárskej skupiny BRICS, ktorá zahŕňa tiež Brazíliu a Južnú Afriku. Spoločne vyzvali okrem iného na stabilizáciu medzinárodného trhu či posilnenie roly Svetovej obchodnej organizácie (WTO).

Združenie štátov G20

Do združenia štátov G20 patria Argentína, Austrália, Brazília, Čína, Francúzsko, Kanada, India, Indonézia, Japonsko, Juhoafrická republika, Južná Kórea, Mexiko, Nemecko, Rusko, Saudská Arábia, Spojené štáty, Taliansko, Turecko a Veľká Británia.

Dvadsiatym členom je ako jediná nadnárodná organizácia Európska únia. Summit v Osake potrvá až do soboty.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe António GuterresDonald TrumpNaréndra MódíSi Ťin-pchingVladimir Putin
Firmy a inštitúcie OSN Organizácia Spojených národovWTO Svetová obchodná organizácia