Foto: Rekonštrukcia historickej kaviarne Propeler je takmer ukončená, sprístupnia ju verejnosti

Obnovenie bývalej kaviarne na nábreží, Propeler
Obnovená kaviareň Propeler na bratislavskom Rázusovom nábreží počas tlačovej konferencie starostky mestskej časti Bratislava-Staré Mesto na tému: Sprístupnenie priestorov Propeleru verejnosti, predstavenie mobiliáru námestia a grafiky Propeleru od Čiernych dier. Bratislava, 4. jún 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA 4. júna (WebNoviny.sk) – Historickú kaviareň Propeler na Rázusovom nábreží v Bratislave bude môcť verejnosť využívať už pred začiatkom leta.

Ako informovala starostka mestskej časti Bratislava – Staré Mesto Zuzana Aufrichtová na utorkovom brífingu, v súčasnosti prebieha obstarávanie na vnútorné vybavenie kaviarne.

Mestská časť chce, aby kaviareň bola verejnosti prístupná na začiatku prázdnin. „Je to otázka možno dvoch, troch týždňov,“ priblížila.

Zverejnili novú grafiku

O rekonštrukcii Propeleru informovala Aufrichtová pred štyrmi mesiacmi. Podľa jej slov postup rekonštrukcie kontroloval Krajský pamiatkový úrad a Staré Mesto k nej pristúpilo zodpovedne.

Aj keď rekonštrukcia ešte nie je úplne do detailov dokončená, systém funkcionalistických hodnôt je v súlade s pôvodným projektom od profesora Emila Belluša,“ povedala šéfka staromestskej samosprávy.

V súvislosti s tým spomenula aj zverejnenie novej grafiky „Čierne diery“ s motívom Propeleru, ktorá by mala iniciovať ochranu pamiatkových objektov na Slovensku.

Starostka zároveň povedala, že mestská časť má záujem spraviť z Propelera kontaktné, turistické a informačné centrum, kde by turisti aj miestni získali informácie o aktivitách v Bratislave a Bratislavskom kraji.

Dodala, že Staré Mesto získalo od magistrátu pozemok pred Propelerom a mal by tak slúžiť aj ako miesto pre rôzne výstavy, trhy či diskusie. „Chceme tomuto miestu vrátiť pozitívnu atmosféru,“ uzavrela Aufrichtová.

História budovy siaha do 19. storočia

Propeler je funkcionalistická budova na brehu Dunaja z roku 1930, ktorú navrhol architekt Emil Belluš. Súvisí s históriou lodnej prepravy po Dunaji v hlavnom meste.

História bratislavského propelera siaha do 19. storočia. Podnikateľ Heinrich Hörnes začal v roku 1891 prevádzkovať tri lode, ktoré kyvadlovým spôsobom premávali medzi dunajskými brehmi.

Ľudia lode využívali hlavne na cestu za kaviarňami a kúpaliskom na petržalskom nábreží, neskôr sa rodiny plavili propelerom do lunaparku. Posledný propeler uviedli do prevádzky v roku 1978 pod menom Kamzík. Na svoju poslednú plavbu sa propeler vydal v roku 2003, linka bola stratová, preto ju zastavili.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Zuzana Aufrichtová