Foto: Sudca rozhodol v prípade bývalého riaditeľa Tiposu Barcziho

SÚDY: Rozhodovanie o väzbe exriaditeľa Tiposu
Obvinený už bývalý šéf lotériovej spoločnosti Tipos Ján Barczi pred začiatkom pojednávania, v rámci ktorého Špecializovaný trestný súd (ŠTS) rozhodoval o jeho vzatí do väzby kvôli obvineniu z trestného činu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a legalizácii príjmu z trestnej činnosti. Banská Bystrica, 29. november 2019. Foto: SITA/Jakub Julény.
  • aktualizované 29. novembra 17:50

Sudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) nevyhovel návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry a nevzal do väzby riaditeľa národnej lotériovej spoločnosti Tipos Jána Barcziho a šéfa IT oddelenia Miloša Preleca.

Sudca oboch prepustil na slobodu, pretože nezistil existenciu dôvodov väzby. Rozhodnutie nie je právoplatné, prokurátor podal sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať Najvyšší súd SR. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa súdu Katarína Kudjáková.

Predstaviteľov Tiposu stíhajú za trestné činy porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Podľa zdroja agentúry SITA Ján B. nevypovedal a jeho spolupracovník Miloš P. vyhlásil, že je nevinný. Prokurátor požadoval pre obvinených väzbu z dôvodov, že na slobode by pokračovali v trestnej činnosti, mohli by sa skrývať a ovplyvňovať svedkov.

V kauze Tipos polícia preveruje, prečo v štátnej akciovke roky fungoval elektronický systém, ktorý umožňoval špekulatívnym hráčom prelievať peniaze na osobné účty. Peniaze si najprv hráči vložili na konto v internetovej herni a bez riadnej hry si ich poslali na osobný účet. Takýmto spôsobom mohli aj preprať špinavé peniaze, teda legalizovať takzvané príjmy z trestnej činnosti, napríklad z korupcie, predaja drog alebo krádeží. Minulý rok Tipos hromadne zrušil 140 hráčskych kont. Ministerstvo financií ohlásilo, že Jána B. odvolá z funkcie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján BarcziMiloš Prelec
Firmy a inštitúcie Špecializovaný trestný súd SR