Foto: Úcta patrí všetkým, ktorí sa podieľali na budovaní SR, uviedol Danko na slávnostnej akadémii

NR SR: Raňajky predsedov parlamentu,
Zľava v pozadí: Predseda Poslaneckej snemovne ČR Radek Vondráček, predseda NR SR Andrej Danko a podpredseda NR SR Andrej Hrnčiar (chrbtom) počas raňajok predsedu NR SR v Historickej budove NR SR pri príležitosti osláv 26. výročia prijatia Ústavy SR. Bratislava, 1. september 2018. Foto: SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA 1. septembra (WebNoviny.sl) – Každý, kto sa podieľal na vzniku SR, si podľa predsedu NR SR Andreja Danka zaslúži úctu a poklonenie. Ako povedal Danko dnes na slávnostnej akadémii pri príležitosti 25. výročia vzniku Slovenskej republiky, základ slovenskej štátnosti SR položila ústava z roku 1992, preto dnešný deň je rozhodujúci sviatok pre Slovákov. „Milovaný štát“ sa však podľa Danka nerodil ľahko. Vývoj po roku 1989 sprevádzali turbulentné zmeny.

Podľa Danka ako spravujeme dnes štát, tak ukazujeme svoju politickú vyspelosť. „Vďaka Ficovi a Bugárovi sa podarilo zostaviť vládu národného porozumenia a dnes preto nie je na Slovensku etnický problém,“ uviedol. Zanedbali sme však podľa neho budovanie niektorých inštitútov a zákonov.

Bez happy endu

Danko je rád, že v koalícii našli zhodu na novele zákona o politických stranách. Kritizoval, že dnes existujú jednorazové zhluky ľudí, ktoré už nepotrebujú politické strany.

„Politika nemá happy end. Neexistuje šťastný koniec pre politika, ale štát by mali riadiť vyzreté strany a nie facebookove strany,“ vyhlásil Danko s tým, že štát majú viesť strany, ktoré dostanú demokratickými krokmi spomedzi seba do riadenia elitu.

„Dnes sa stali voľby len súťažou PR marketérov. Ťažko je súťažiť s lídrami, ktorí môžu obviniť bez dôkazov z korupcie. Problémom je, že dnes inklinujú k týmto typom strán mladí i sklamaní,“ povedal.

Slovensku podľa neho chýbala úprava o stranách, ktorá by zabezpečila slobodnú súťaž. „Nech akákoľvek strana riadi štát, nech má vnútorné mechanizmy, ktoré zabezpečia, že najlepší z nich sa stane predsedom strany a potom sa dotkne aj predsedu vlády. Neviem si predstaviť, ako chce niekto riadiť štát so 76 nezávislými osobnosťami, z ktorých má každý iný názor,“ dodal.

Hrdý na Slovensko

Predseda Smeru Robert Fico zdôraznil, že v starej budove NR SR, kde sa akadémia konala, vtedajší politici urobili významné rozhodnutie, ktoré sa ani nezdá, čo znamená pre Slovákov.

„1 september bol základ pre vznik SR. Bol som pri tom. Som na tom hrdý. Je to veľký štátny sviatok. Buďme hrdí, že sme Slováci a že máme SR. Ústava je základom ústavnosti tohto štátu, buďme na ňu hrdí,“ vyhlásil s tým, že v ústave sa opreli o medzinárodné dokumenty. Ústava pre Fica nie je trhacím kalendárom, ale pripúšťa jej zmeny.

Fico avizuje, že Slovensko čaká ústavná kríza pre voľby sudcov Ústavného súdu. „Neviem si predstaviť, že NR SR ponúkne prezidentovi 18 kandidátov. Hovorme o tom,“ uviedol. „Bol som pri tom. Som na tom hrdý. Je to veľký štátny sviatok. Buďme hrdí, že sme Slováci a že máme SR.“

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoRobert Fico