Foto: V Bratislave si pripomenuli oslobodenia mesta, vystúpil aj Vallo a Kiska sa poďakoval vojakom

74. výročia oslobodenia Bratislavy, Andrej Kiska, Matúš Vallo, Peter Pellegrini
Sprava v prvej rade: Primátor Bratislavy Matúš Vallo, prezident SR Andrej Kiska a premiér SR Peter Pellegrini počas pietnej spomienky pri príležitosti 74. výročia ukončenia bojov o hlavné mesto SR Bratislavu pri Pomníku víťazstva na Námestí Eugena Suchoňa. Bratislava, 4. apríl 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA 4. apríla (WebNoviny.sk) – Ťažko sa dá predstaviť, ako by vyzeral dnešný svet, keby v 2. svetovej vojne nezvíťazili spojenci, ale fašizmus. Na spomienkovom podujatí pri príležitosti 74. výročia oslobodenia Bratislavy Červenou armádou to povedal primátor hlavného mesta Bratislavy Matúš Vallo.

Spomienkové podujatie

Podujatie v centre mesta bolo vo štvrtok už druhým, na ktorom sa spomínalo na 4. apríl 1945, keď Červená armáda prevzala kontrolu nad Bratislavou. Napoludnie sa spomienkového podujatia na Slavíne zúčastnili napríklad predseda parlamentu Andrej Danko alebo premiér Peter Pellegrini, ktorý bol prítomný na oboch podujatiach.

Na popoludňajšom podujatí sa zúčastnili aj prezident Andrej Kiska alebo viacerí zástupcovia zahraničných veľvyslanectiev.

Povinnosť všetkých postaviť sa nenávisti

Primátor Vallo vo svojom prejave zdôraznil úctu a rešpekt k ľuďom, ktorí zažili najkrvavejší konflikt v dejinách. Zároveň zdôraznil, že poučenie z histórie nás učí nepodliehať populizmu. „Najhoršou cestou, ako bojovať s extrémizmom, je vybrať sa jeho smerom,“ vyhlásil.

Podľa prezidenta Andreja Kisku je v tejto súvislosti povinnosťou všetkých postaviť sa nenávisti. „Akonáhle sa spája, alebo diskutuje so zlom, je to zlý signál pre krajinu,“ povedal.

Zároveň skonštatoval, že vojakom, ktorí sa podieľali na oslobodení Bratislavy, je potrebné povedať „jedno obrovské ďakujem“. Na podujatí vystúpil aj 92-ročný účastník bojov 2. svetovej vojny Ján Chudík, ktorý zdôraznil, že padlí si zaslúžia úctu a poďakovanie.

Vojská 7. gardovej armády 2. ukrajinského frontu s rumunským tankovým plukom oslobodili 4. apríla 1945 Bratislavu. V bojoch o Bratislavu zahynulo 742 sovietskych, 470 nemeckých a maďarských vojakov a 121 civilistov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoAndrej KiskaMatúš ValloPeter Pellegrini