Foto: V Košiciach rokovala česká a slovenská vláda, premiér Babiš pochválil vzájomnú spoluprácu

VLÁDA: Spoločné rokovanie vlád SR a ČR
Zľava: Predseda vlády ČR Andrej Babiš a predseda vlády SR Peter Pellegrini počas spoločného rokovania vlád Slovenskej a Českej republiky v Košiciach. Košice, 17. september 2018. Foto: SITA/Ivan Fleischer.

KOŠICE 17. septembra (WebNoviny.sk) – Spoločné zasadenie vlád Českej a Slovenskej republiky v Košiciach v pondelok potvrdilo dobré vzťahy medzi oboma krajinami, ktoré si pripomínajú 100. výročie vzniku Československa, 50. výročie Pražskej jari a 25. výročie samostatnosti ČR a SR.

Ako v úvode uviedol slovenský premiér Peter Pellegrini, šieste spoločné rokovanie vlád podporuje prehĺbenie priateľstva a spolupráce medzi oboma národmi. Zdôraznil, že rozdelenie spoločného štátu je unikátnym príkladom pokojného a nenásilného rozdelenia ústavnou cestou.

Podľa Pellegriniho je to úspešný príbeh oboch našich demokratických krajín, ktoré už 25 rokov existujú samostatne a sú pevnou súčasťou európskeho a transatlantického priestoru, pričom sú dôležitými motormi hospodárskeho rozvoja. Prispievajú k stabilite a rozvoju nielen Strednej Európy, ale celej Únie.

Unikátny formát spolupráce

Hlavnými témami stretnutia sú bilaterálne vzťahy, ale aj spoločné podujatia pri príležitosti významných výročí, ktoré si pripomíname tento rok.

Ministri budú rokovať o spolupráci v oblasti hospodárstva, hovoriť budú o spoločnej agende Európskej únie či o regionálnej spolupráci v rámci Visegrádskej štvorky, ktorej aktuálne predsedá Slovenská republika.

„Spoločné zasadanie vlád je unikátnym formátom spolupráce, ktoré chceme rozšíriť o spoločné zasadanie tripartít a zorganizovať ho ešte do konca tohto roka,“ povedal Pellegriny.

Dodal, že stretnutie sa koná v Košiciach nielen preto, že je to druhé najväčšie slovenské mesto s bohatou históriou, ale aj preto, že tu žije najväčšia česká menšina na Slovensku a ktoré pred 97 rokmi navštívil aj Tomáš G. Masaryk.

Šieste spoločné rokovanie

Pellegrini zdôraznil, že sa nemožno spoliehať na nejaký automatizmus v oblasti priateľských vzťahov, ktoré treba systematicky rozvíjať a budovať a prostredníctvom vládnej spolupráce prinášať benefity pre občanov na oboch stranách.

Český premiér Andrej Babiš uviedol, že je veľmi dôležité, že pokračuje tradícia spoločných rokovaní vlád a spoločne oslávia 100. výročie vzniku Československa.

Uviedol, že spolupráca je dobrá a českí ministri môžu zo Slovenska získavať skúsenosti. V ďalšej časti uviedol, že v Čechách je 26 000 slovenských študentov a veľký počet Slovákov, ktorí tam pracujú a žijú. Babiš uviedol, že ministri nepovedú formálne, ale úplne konkrétne rokovania o spoločných projektoch.

Spoločné rokovanie vlád sa koná už po šiestykrát. Tradícia spoločných stretnutí sa začala v roku 2012. Následne sa vlády stretli v Skalici, vo Valticiach a v Bratislave. Posledné rokovanie sa uskutočnilo pred rokom v Ledniciach.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej BabišPeter Pellegrini
Firmy a inštitúcie Vláda SR