Foto: V Paríži protestujú odborári, ochromili dopravu, rozbíjajú výklady a zakladajú požiare

Paríž štrajk demonštranti
Foto: AP Photo/Thibault Camus

Francúzsku metropolu vo štvrtok ochromil štrajk pracovníkov vo verejnej doprave, ktorý nepriaznivo ovplyvnil nielen dopravu v Paríži, ale aj železničnú a leteckú dopravu po celej krajine a tiež dopravné spojenie so zahraničím.

V Paríži sa koná veľký pochod odborárov, z ktorých tí najradikálnejší pozdĺž jeho trasy rozbíjajú výklady obchodov a podpaľujú smetné koše a iné predmety a objekty. Podľa agentúry The Associated Press (AP) zamaskovaní demonštranti zlikvidovali okrem iného aj autobusovú zastávku či príves nákladného auta.

Polícia nezasahuje

V Paríži je nasadených šesťtisíc policajtov, zatiaľ sa však držia stranou a nezasahujú. V obavách z takýchto násilností úrady už vopred zakázali na štvrtok akékoľvek protesty na bulvári Champs-Élysées, pri katedrále Notre Dame a tiež v blízkosti prezidentského paláca a sídla parlamentu

Odborári protestujú proti plánom francúzskej vlády na reformu dôchodkového systému, ktorá podľa nich spôsobí, že budú musieť pracovať dlhšie, a pritom budú mať menšie dôchodky.

Obmedzená doprava

Podľa informácií francúzskej železničnej spoločnosti SNCF v dôsledku štrajku vo štvrtok nepremáva odhadom až 90 percent vysokorýchlostných vlakov a obmedzená je aj medzinárodná železničná doprava.

Francúzsky letecký prepravca Air France odhaduje, že bude musieť počas dňa zrušiť zhruba 30 percent plánovaných letov.

Paríž štrajk demonštranti
Paríž ochromil štrajk, demonštranti rozbíjajú výklady a zakladajú požiare Foto: AP Photo/Thibault Camus
Paríž štrajk demonštranti
Paríž ochromil štrajk, demonštranti rozbíjajú výklady a zakladajú požiare Foto: AP Photo/Rafael Yaghobzadeh
Paríž štrajk demonštranti
Paríž ochromil štrajk, demonštranti rozbíjajú výklady a zakladajú požiare Foto: AP Photo/Thibault Camus
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom