Foto: V Tatrách otvárajú najväčšiu atrakciu zimnej sezóny, Tatranský ľadový dóm

VYSOKÉ TATRY: Tatranský ľadový dóm
Pohľad do interiéru Tatranského ľadového dómu na Hrebienku vo Vysokých Tatrách pred jeho slávnostným otvorením. Tento rok sa stavitelia inšpirovali masívnou rímskokatolíckou bazilikou v španielskej Barcelone Sagrada Familia, ktorá je monumentálnym dielom Antonia Gaudího. Ústrednou témou je pocta rodine. Vysoké Tatry, 7. december 2017. Foto: SITA/Radoslav Maťaš.

HREBIENOK 8. decembra (WebNoviny.sk) – Na Hrebienku vo Vysokých Tatrách v piatok po prvýkrát oficiálne sprístupnia verejnosti tohtoročný Tatranský ľadový dóm. Oproti predošlým rokom je bazilika väčšia, sochári zo Slovenska, Česka a Španielska ju postavili za necelé tri týždne.

„Je to už piaty ľadový dóm. Tento rok je iný aj v tom, že jeho ústrednou témou je pocta rodine a vybudovaný bol v štýle katalánskej katedrály Sagrada Familia, ktorá je dielom Antonia Gaudího,“ povedala vo štvrtok podvečer pri predstavení dómu novinárom Zuzana Fabianová, hovorkyňa spoločnosti Tatry mountain resorts.

Kým vlani sa na stavbu použilo 90 ton ľadu, tento rok mali stavebníci k dispozícii o sto ton viac, a to v 1440 ľadových blokoch.

Vstup do dómu je bezplatný

Stavba z ľadu je najväčšou atrakciou zimnej sezóny v Tatrách, vstup do nej bude aj tento rok bezplatný. Udržať ju v dobrom stave pre verejnosť počas niekoľkých ďalších mesiacov umožňuje špeciálne chladenie v kupole, ktoré udržiava teplotu mínus 10 stupňov.

V takýchto podmienkach pracovali na diele takmer desať hodín denne aj sochári. Ako prezradila Fabianová, nakoniec sa to podpísalo aj na zdraví hlavného staviteľa chrámu, ktorým bol po tretíkrát sochár Adam Bakoš. „Keďže je chorý, nemohol prísť ani na predstavenie tejto atrakcie,“ poznamenala.

„Po minulé roky sme tu už mali gotiku, barok a rôzne slohy, tento rok sme sa zhodli na Sagrade. Nekopírujeme, len sa inšpirujeme prvkami. Antonio Gaudí sa inšpiroval prírodou, rovnako aj my, budeme tam mať sochy kamzíkov, svišťov či medveďov. Hlavná architektúra bude ako v Sagrade, ale doplnky budú tatranské,“ vysvetlil prednedávnom pre agentúru SITA Bakoš.

Hudobné koncerty

Sklenené vitráže vytvoril opäť sklár a dizajnér grécko-slovenského pôvodu Achilleas Sdoukos, vďaka nemu zdobia chrám rozetové okná spracované technikou líhaného skla v kombinácii s drahými kovmi a sklárskymi pigmentami. Štyri znázorňujú sakrálne motívy a symboly Tatier, ďalšie štyri ročné obdobia.

Aj počas tejto zimnej sezóny sa budú v Tatranskom ľadovom dóme každú nedeľu konať výnimočné hudobné koncerty. Chrám bude otvorený denne od 9:00 do 16:30, počas hlavnej zimnej sezóny aj dlhšie. Atrakciu na Hrebienku počas uplynulej sezóny navštívilo viac ako 200-tisíc návštevníkov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom