Fotograf vypovedal na súde, obžalovaných sýkorovcov nepozná

Sudca sudy kladivko
Foto: ilustračné, Shutterstock

BANSKÁ BYSTRICA 23. apríla (WEBNOVINY) – Ďalší svedkovia vo štvrtok vypovedali na hlavnom pojednávaní pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici s časťou skupiny sýkorovcov pod vedením Róberta L., zvaného Kýbel.

Vypovedali o živote Deáka a obžalovaného

Svedčili ženy zavraždeného Romana Deáka a fotograf, ktorý ho prvý videl po smrti a privolal políciu. Všetky výpovede sa týkali života zavraždeného podnikateľa a Mareka T., stíhaného ako objednávateľa jeho vraždy.

Fotograf Martin Fridner uviedol, že z obžalovaných nepozná nikoho, ani Mareka T. S Deákom sa kamarátili a podnikateľa zastrelili pri odchode z fotografovho ateliéru, kde si bol po diapozitív. Fotograf privolal políciu, ale na ulici po streľbe nikoho nevidel. Detaily podnikania Deáka fotograf veľmi nepoznal. Na spoločnej dovolenke v Chorvátsku sa Deák správal bezstarostne.

Obžalovaný mal ponúknuť milióny korún

V čase svojej smrti bol Roman Deák v rozvodovom konaní so Sofiou, ktorá sa teraz volá Malchárková. Deákove majetkové pomery poznala a tvrdila, že po vražde pri dedičskom konaní jej pomoc ponúkol obžalovaný Marek T. Za to mala dostať od neho sedem až osem miliónov korún. Ten však stretnutie na tému dedičstvo poprel a povedal, že svedkyňa klame.

Sofia vedela, že Marek T. i jej vtedajší manžel majú spoločné podnikateľské aktivity, ale nepoznala detaily. Na otázku člena senátu nevedela vysvetliť, ako došlo k predaju budovy na Kollárovom námestí v Bratislave, kde mal Roman Deák polovičný vlastnícky podiel, hoci objekt bol predmetom dedičského konania. Uviedla, že po smrti Deáka dostala dva výhražné listy, týkajúce sa dedičstva.

„Len tak“ platí niekoľko ľudí

Ako svedok vypovedala aj Lucia Mozoláková, matka dievčaťa, ktorého otcom je zavraždený Roman Deák. Uviedla, že vlastnil polovicu domu na Kollárovom námestí, pozemky pri Lozorne a autá. Podľa nej mal Deák pocit ohrozenia a nosil zbraň. Nepovedal však, koho sa obáva. Mal aj vzťah s bratmi Diničovcami, ktorých zavraždili v roku 1998.

Po výsluchu svedkov člen senátu vyzval obžalovaného Mareka T., aby vysvetlil, koľkých ľudí platí „len tak“. Sudca reagoval na výpoveď svedka Borisa Vybírala, ktorý v stredu povedal, že od Mareka T. dostal milióny „za nič“. Obžalovaný podnikateľ vysvetlil, že má okolo seba tím päť až šesť ľudí, ktorí robia pre neho rôzne činnosti okolo administratívy, daní a iné. Má s nimi dlhoročný vzťah , je to pre neho veľká pomoc a váži si to.

Kýbel a Rus ušli

Obžaloba stíha v tejto veci sedem ľudí. Róbert L. alias Kýbel je na úteku s kamarátom Martinom B., zvaným Rus a koná sa proti nim ako proti ujdeným. Obžalovaný Jozef R. zvaný Potkan, ktorého držia vo väzbe v Maďarsku za iné trestné činy, požiadal o konanie v neprítomnosti.

Na pojednávaní sú prítomní Martin Kováč, zvaný Rybička, ktorý sa priznal ku skutkom podľa obžaloby a v inej veci uzavrel dohodu s prokurátorom o vine a prijal trest 20 rokov odňatia slobody. Na lavici obžalovaných je aj Ivan C. zvaný Vinco a Alojz K., zvaný Čistič.

Najvyšší súd musel podnikateľa prepustiť

Obžalovaný podnikateľ Marek T., ktorého v roku 2013 deportovali zo Seychel, je od 2. marca na slobode. Z väzby ho prepustil Najvyšší súd SR po tom, ako Ústavný súd SR vyhovel obhajobe, že boli porušené jeho práva.

Kýbel sa šéfom zločineckej skupiny sýkorovcov stal po smrti pôvodného bossa Miroslava Sýkoru, ktorého zavraždili vo februári 1997. Skupina pôsobila v Bratislave a okolí. Podľa obžaloby majú na svedomí vraždy bratov Diničovcov, Ukrajinca Dalera Hlavačku, Alojza Házyho a Miloša Piliara zo skupiny Mikuláša Černáka.

Proces so „sýkorkami“ pokračuje v piatok 25. apríla. Vypovedať budú ďalší príslušníci gangu, ktorí sú už vo výkone trestu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Roman Deák
Firmy a inštitúcie Špecializovaný trestný súd SR