Fotografi SITA zabodovali v novinárskych súťažiach

Novinárska cena 2012
Fotoreportér agentúry SITA Marián Peiger nenašiel konkurenciu v rámci Novinárskej ceny 2012 v kategórii najlepšia fotografická aktualita. Pozrite si protest Gorilu jeho objektívom. Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 24. apríla (WEBNOVINY) – Dve ocenenia z významných novinárskych súťaží si v priebehu dvoch dní pripísali na svoje konto fotografi pracujúci pre tlačovú agentúru SITA.

V utorok sa uskutočnil 9. ročník Novinárskej ceny 2012. Pre agentúru SITA bol úspešný vďaka jej fotoreportérovi Mariánovi Peigerovi. Agentúrny fotograf zvíťazil v kategórii najlepšia fotografická aktualita. Porotu zaujali jeho fotografie z protestu Gorila.

O udelení ceny rozhodla jury zložená z odborníkov na fotografiu, medzi ktorými bol aj britský fotoreportér Getty Images a víťaz ceny World Press Photo 2011 Peter Dench.

Obrazom: Gorila objektívom Mariána Peigera

Tradične je súčasťou súťaže aj výstava najlepších fotografií a karikatúr s názvom No comment. Slávnostne ju otvoria 2. mája o 17:00 v Open Gallery na Baštovej 5 v Bratislave, kde bude prístupná do 15. júna. Výber z prác prihlásených do kategórií Najlepšia fotografická aktualita a reportážna fotografia a Najlepší česko-slovenský kreslený vtip, komiks, karikatúra si od novembra pozrú v Prahe.

Obrazom: Novinárska cena 2012

Novinárska cena 2012
Foto: SITA/Gabriel Kuchta

V stredu si ocenenie – prémiu Literárneho fondu prevzal Jozef Jakubčo, ďalší fotograf pracujúci pre SITA. Prémiu mu udelila porota menovaná Výborom Sekcie pre žurnalistiku a novinársku fotografiu Literárneho fondu za sériu fotografií z vlaňajších letných olympijských hier v Londýne s názvom Radosť a smútok v Londýne.

Ako pripomenul vedúci redaktor fotospravodajstva SITA Ľudovít Vaniher, obaja fotografi bodovali v novinárskych súťažiach aj v minulosti. Napríklad v roku 2012 získali za SITA fotografi Jozef Jakubčo a Marián Peiger nominácie na Novinársku cenu 2011 v kategórii Najlepšia športová fotografia. Novinársku cenu 2011 napokon vlani získal Jozef Jakubčo za sériu fotografií zo zákulisia súťaže kulturistov nazvanú Kult tela.

Obrazom: Jozef Jakubčo – Radosť a smútok v Londýne

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marián Peiger