Fotografie ukážu znovuzrodenie slovenských pamiatok

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Nadácia VÚB logo štvorec
Nadácia VÚB logo štvorec

BRATISLAVA 8. apríla (WBN/PR) – Nadácia VÚB už niekoľko rokov realizuje unikátny grantový program pod názvom Poklady môjho srdca. Program zachraňuje pamiatky, ktoré majú osobitné miesto v srdciach Slovákov a potrebujú pomoc. Pri príležitosti piateho roku jeho existencie vznikla fotografická výstava Poklady môjho srdca – Znovuzrodenie pamiatok. Zachránené objekty zachytil známy slovenský dokumentarista Alan Hyža. Výstava sa koná v apríli vo výstavných priestoroch Univerzitnej knižnice v Bratislave na Michalskej ulici 1.

Dvadsať príbehov o znovuzrodení chátrajúcich pamiatok ukazuje širokú škálu toho, čo Slováci vnímajú ako kultúrne dedičstvo: vzácne knihy, obrazy či vitráže, ale aj hasičskú striekačku, historické noviny alebo zbierku glóbusov. „Sme radi, že náš grantový program dokáže zaktivizovať ľudí. Pri výbere a záchrane pamiatok spolupracujeme s odborníkmi na pamiatkovú starostlivosť, so samosprávami, neziskovými organizáciami a miestnymi komunitami. Počas tejto práce sme sa stretli s mnohými vzácnymi ľuďmi, ktorým záleží na dedičstve predkov, ako aj s obetavými dobrovoľníkmi, ktorí sa aktívne zúčastňujú na rekonštrukčných prácach,“ povedal Ignacio Jaquotot, generálny riaditeľ VÚB a predseda predstavenstva Nadácie VÚB. Výstava v bratislavskej Univerzitnej knižnici predstavuje príbehy zachránených pamiatok. Nafotil ich známy slovenský dokumentarista Alan Hyža. Fotografie ukazujú známe aj menej známe miesta na Slovensku. Zobrazujú jedinečné pamiatky, ktoré sa síce časom dostali do zabudnutia, ale vďaka programu Poklady môjho srdca opäť ožili. Príbehy pamiatok dokresľujú texty odborníčky na pamiatkovú starostlivosť Ing. arch. Viery Dvořákovej. „Program Poklady môjho srdca pomohol desiatkam objektov nájsť stratenú krásu, vlial nádej do sŕdc mnohým komunitám. Platí tu nielen to, že kto rýchlo dáva, dvakrát dáva. Nádejou je tiež vidina pomoci objektom a veciam, ktoré možno nepatria k špičkovým dielam. Ich hodnota vďaka tomuto programu rastie práve preto, že sú pre niektorú konkrétnu komunitu tým najdôležitejším pokladom“, vyzdvihla prínos programu Ing. arch. Viera Dvořáková z Pamiatkového úradu SR.

Sakrálne pamiatky aj turistické atrakcie

Milovníkov histórie na výstave potešia fotografie viacerých zaujímavých objektov, ako napríklad 120-ročného organu v baníckej obci Vyhne, historickej hasičskej striekačky alebo renesančnej zvonice v podtatranskej obci Vrbov. Predstavuje sa aj obnova barokovej kalvárie v Banskej Štiavnici. Na desaťročný partnerský projekt záchrany tejto kalvárie, ktorá sa pred pár rokmi dostala na zoznam 100 najohrozenejších pamiatok sveta, pritom Nadácia VÚB poskytuje historicky najväčší príspevok súkromnej firmy na konkrétny projekt v oblasti kultúry (663 878,38 eur).

Výstava tiež slúži ako súbor zaujímavých tipov na výlety po Slovensku. Jednotlivé panely upozorňujú aj na obnovu viacerých jedinečných turistických atrakcií, napríklad takmer 400-ročných drevených schodov v Španej Doline, archeoskanzenu Havránok nad Liptovskou Marou alebo hradu Lietava z polovice 13. storočia, ktorý je jednou z najrozsiahlejších zrúcanín na Slovensku.

Výstava v Univerzitnej knižnici na Michalskej ul. 1 v Bratislave potrvá do 29. apríla 2011.

Na výstave uvidíte príbehy týchto obnovených pamiatok:

1. opravený 120-ročný organ v obci Vyhne,

2. zreštaurovaná vitráž v Kostole sv. Andreja apoštola vo Vysokej pri Morave,

3. zachránená storočná striekačka v expozícii hasičskej zbrojnice v Hodruši-Hámroch,

4. obnovený židovský cintorín v Banskej Štiavnici,

5. zdigitalizované inkábuly (prvotlače) z fondov Univerzitnej knižnice v Bratislave,

6. zdigitalizované emblémové knihy (emblémata) fondov Univerzitnej knižnice v Bratislave,

7. zdigitalizované prvé uhorské noviny Pressburger Zeitung,

8. obnovené archeologické múzeum v prírode Havránok,

9. obnovená gotická veža v Sade Janka Kráľa v Bratislave,

10. obnovená renesančná zvonica v obci Vrbov pri Kežmarku,

11. obnovená veža na zrúcanine Lietavského hradu neďaleko Žiliny,

12. obnovený drevený kostolík sv. Paraskievy v obci Potoky pri Svidníku,

13. doteraz zachránené časti najvýznamnejšej slovenskej barokovej kalvárie v Banskej Štiavnici,

14. obnovené pútnické miesto – gotická Kaplnka sv. Anny za obcou Hrušov v Slovenskom krase,

15. zreštaurovaný obraz majstra Antona Schmidta v Banskej Štiavnici,

16. zreštaurovaný oltárny obraz patróna baníkov – sv. Klimenta v obci Špania Dolina,

17. zreštaurovaný oltárny obraz v drevenom artikulárnom kostole v Hronseku,

18. zreštaurovaný oltár v stredovekom kartuziánskom kostole v Červenom Kláštore v Pieninách,

19. obnovená zbierka obrázkov na skle v Hornonitrianskom múzeu v Prievidzi,

20. zreštaurované portréty richtárov a županov zo zbierky Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici.

Viac informácií o Nadácii VÚB a programe Poklady môjho srdca nájdete na stránke www.nadaciavub.sk.

Nadácia VÚB pôsobí od roku 2004 ako nezisková organizácia založená VÚB bankou. Jej účelom je podporiť rozvíjanie duchovných hodnôt, vzdelávania, zachovania kultúrneho dedičstva, ochrany ľudských práv a iných humanitných cieľov, a podpora ochrany a tvorby životného prostredia. Angažuje sa v oblastiach vzdelávania, umenia, charity a športu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia