Fotopasce chránia Tatry, zachytili desiatky medveďov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Medveď
Foto: mccordall.com

POPRAD 29. septembra (WEBNOVINY) – V Tatranskom národnom parku žije viac ako 130 medveďov hnedých. Aj to zistila Správa Tatranského národného parku, ktorá už viac ako päť rokov používa fotopasce.

Tie slúžia nielen na monitoring chráneného územia, ale pomáhajú aj pri zisťovaní početnosti populácie jednotlivých vzácnych druhov živočíchov.

Kamery nezriedka odhalia aj rôzne nelegálne praktiky v chránenom území. „Získali sme komplexný prehľad o medvedej populácii, v kombinácii s DNA a so satelitnou telemetriou máme prehľad o týchto zvieratách,“ uviedol riaditeľ Správy TANAP Pavol Majko.

Fotopasce tiež pomohli pri zmapovaní stavov ďalších veľkých šeliem v Tatrách. V Tatrách žije 25 až 30 vlkov a 10 až 12 rysov. V Tatrách sa vďaka fotopasciam podarilo po niekoľkých desiatkach rokov potvrdiť prítomnosť mačky divej v tomto území.

Prekvapivé zistenia

Kamzíky, Tatry, TANAP
Foto: SITA/Gabriel Lipták

„Mačka divá je v tomto území dosť na sever od optima svojho výskytu. Mačky vyhľadávajú teplejšie a južnejšie podmienky. Tu je v tvrdej konkurencii s rysom a vlkom, ale aj medveďom a rysom,“ uviedol Majko.

Kamery priniesli ochranárom zaujímavé zábery zo života viacerých druhov živočíchov. „Zaujímavosťou sú značkovacie stromy, na ktorých medvede robia záhryzy. Máme nafilmovaného medveďa, ako pláva po tráve po truse iného medveďa, ale aj značkovanie vlkov,“ povedal Majko.

Fotopasce sú podľa neho aj akýmsi predĺženým okom strážcov prírody, keďže monitorujú prostredie aj vtedy, keď sú už strážcovia doma. Občas sa však stáva, že niektorá z kamier zmizne. Najnovšie to ochranári riešia tak, že každá kamera je krytá ďalšou kamerou. Stalo sa, že niektoré fotopasce zničili zvieratá, čo je zachytené aj na záberoch.

Okrem monitoringu živočíchov zaznamenali fotopasce viaceré porušenia Návštevného poriadku Tatranského národného parku, ale aj trestnú činnosť v chránenom území. „Máme zaznamenaných niekoľko pohybov mimo chodníkov. Máme zdokumentovaných ľudí s čakanmi v svištej oblasti, ale sú tam aj náznaky pytliactva, nelegálny zber lesných plodov alebo horcov,“ uviedol Majko. Tieto zábery poskytujú ochranári polícii pri vyšetrovaní porušení zákona.

Odhaľujú aj zločiny

Svišť, Tatry, TANAP
Foto: SITA/Gabriel Lipták

Fotopasce, ktoré monitorujú výskyt jednotlivých živočíchov, sú umiestnené v miestach, kadiaľ zver najčastejšie migruje.

„Sú to také diaľnice, kde strážcovia najčastejšie nachádzajú trus alebo ohryzené stromy. Ide najčastejšie o nejaké sedielko alebo je to chodník pod nejakou skalou,“ uviedol Majko. Jedna z kamier takto zaznamenala výskyt jazveca, rysa a medveďa s obojkom.

Niektoré kamery sú umiestnené tak, aby zachytené obrázky mali aj peknú panorámu v pozadí. Tieto zábery slúžia následne pri popularizácii práce ochranárov a edukatívnych podujatiach. „Zistili sme, že pre propagáciu a envirovýchovu majú väčší význam pohyblivé zábery ako zábery z fotoaparátu, hoci pre našu dokumentáciu stačia fotky,“ uviedol Majko.

Správa Tatranského národného parku bude aj v nasledujúcich rokoch pokračovať v projekte sledovania územia fotopascami. „Máme záujem o moderné fotopasce. Tie prvé boli veľkosti aktovky, teraz sa už vojdú do vrecka,“ povedal Majko. O tom, kde ich umiestnia, Majko nechcel hovoriť, keďže majú slúžiť aj na odhaľovanie nelegálnych aktivít v národnom parku. Momentálne majú ochranári k dispozícii viac 30 kamier.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie TANAP Tatranský národný park