Fourcade nezvládol poslednú streľbu a skončil piaty, z olympijského zlata sa teší Bö

Johannes Thingnes Bö
Nórsky biatlonista Johannes Thingnes Bö sa teší z víťazstva vo vytrvalostných pretekoch a zisku zlatej olympijskej medaily. Pjongčang, 15. február 2018. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 15. februára, 15:50

PJONGČANG 15. februára (WebNoviny.sk) – Nór Johannes Thingnes Bö zvíťazil vo štvrtkových vytrvalostných pretekoch biatlonistov na 20 km na zimných olympijských hrách 2018 v Pjongčangu v Kórejskej republike. Napriek dvom trestným minútam triumfoval o 5,5 sekundy pred strelecky bezchybným Slovincom Jakovom Fakom.

„Som veľmi spokojný a šťastný, ešte potrebuje určitý čas sám so sebou na strávenie emócií. Musím si zachovať profesionalitu, až potom oslavovať. Mal som za sebou dvoje nevydarené preteky a bolo pre mňa veľmi, veľmi ťažké takto sa vrátiť. Moje strelecké štatistiky v tejto sezóne boli dobré. Až do príchodu na olympijské hry… Mám problémy pri umelom osvetlení. Preferujem preteky za dňa, k tomu sa tu pridával vietor, bolo náročné zachovať si koncentráciu a prihlásiť sa o slovo,“ skonštatoval Fak.

Fourcade nezvládol poslednú streľbu

Tretí s odstupom 14,2 s bol Rakúšan Dominik Landertinger, ktorý takisto sklopil všetkých dvadsať terčíkov.

Prelink

„Som ohromne šťastný. Neboli to jednoduché preteky. Nemám práve najlepšiu bežeckú formu. Teší ma teda, že som to vykompenzoval čistou streľbou, je z toho bronz. Prvé dve súperenia mi nevyšli. Pred dneškom som si dal základný cieľ v podobe umiestnenia v Top 10, splnil som ho priam perfektne. Mal som vynikajúce lyže a vydarený deň,“ uviedol Landertinger.

Francúzsky líder Svetového pohára 2017/2018 Martin Fourcade dlho siahal po druhom zlate do svojej zbierky z areálu Alpensia k pondelňajšiemu zo stíhacích pretekov na 12,5 km, ale nezvládol posledné dve rany a napokon s mankom 42,4 s obsadil piate miesto.

Štvrtý s jedným zaváhaním bol Švéd Sebastian Samuelsson, chýbalo mu 29,1 s. Nemecký nečakaný hrdina nedeľňajších rýchlostných pretekov na 10 km Arnd Peiffer urobil tri chyby a s odstupom 2:25,8 min a tesne sa nezmestil do Top 20.

Bö sa zbavil kliatby druhých miest

Dvadsaťštyriročný J. T. Bö (jeho starší brat Tarjei bol vo štvrtok trinásty) sa raduje zo svojej premiérovej olympijskej medaily.

Zároveň sa zbavil akejsi kliatby druhých miest, vlani ich na MS v rakúskom Hochfilzene nazbieral štyri, z nich tri mimo štafiet. Je trojnásobným majstrom sveta a v tomto súťažnom ročníku triumfoval v ôsmich pretekoch vo SP z pätnástich, ktoré už majú jednotlivci za sebou, vrátane individuálu 30. novembra vo švédskom Östersunde.

Do Pjongčangu pricestoval druhý muž priebežného celkového hodnotenia Svetového pohára Johannes Thignes Bö s olympijským individuálnym maximom v podobe 8. priečky v mass-štarte na 15 km v Soči 2014 (vo vytrvalostných pretekoch vtedy skončil na 11. mieste).

V Kórejskej republike sa mu do tohto dňa šokujúco nedarilo: skončil 31. v šprinte a 21. pozícia v stíhačke mu zrejme zlepšila náladu len nepatrne.

„Som na seba veľmi hrdý. Olympijský triumf je vrcholom snaženia pre každého športovca a môžete síce patriť k favoritom a tým najlepším vo svojom odvetví, ale ešte to neznamená garanciu akejkoľvek medaily. Dnes som mal to šťastie, podoprel som to veľmi dobrým výkonom. Po chybe na prvej položke som si pomyslel, že už nemôžem urobiť žiadnu ďalšiu, ak chcem bojovať o medaily. Po zaváhaní na poslednej streľbe som si teda povedal, že moja šanca na stupne je preč. Keď z toho napokon bolo zlato, rozplakal som sa – stalo sa mi to vari druhý raz za desať rokov. Prvýkrát to bolo po zisku titulu majstra sveta,“ citoval Johannesa Thingnesa Böa Olympijský informačný servis (OIS).

ZOH 2018 v Pjongčangu

BIATLON

Vytrvalostné preteky mužov na 20 km: 1. Johannes Thingnes Bö (Nór.) 48:03,8 min (2), 2. Jakov Fak (Slovin.) +5,5 s (0), 3. Dominik Landertinger (Rak.) +14,2 (0), 4. Sebastian Samuelsson (Švéd.) +29,1 (1), 5. Martin Fourcade (Fr.) +42,4 (2), 6. Benjamin Weger (Švaj.) +48,6 (1), 7. Michal Krčmář (ČR) +1:15,5 min (1), 8. Fredrik Lindström (Švéd.) +1:22,1 (1), … 34. Matej Kazár +3:48,6 (2), 84. Martin Otčenáš +9:12,2 (5), 85. Michal Šima +9:48,5 (6), 86. Tomáš Hasilla (všetci SR) +10:51,4 (9)

Viac k osobe Arnd PeifferJakov FakJohannes Thingnes BöMartin FourcadeMartin OtčenášMatej KazárMichal ŠimaTomáš Hasilla