Fourcade obhájil olympijské zlato, z dvojice Slovákov bol v stíhačke lepší Otčenáš

Martin Fourcade
Francúz Martin Fourcade sa teší z triumfu v stíhacích pretekoch biatlonistov na 12,5 km na olympiáde v Pjongčangu. Pjongčang, 12. február 2018. Foto: SITA/Martin Medňanský.

PJONGČANG 12. februára (WebNoviny.sk) – Francúzsky biatlonista Martin Fourcade zvíťazil v pondelňajších stíhacích pretekoch na 12,5 km na zimných olympijských hrách v Pjongčangu v Kórejskej republike.

Obhájil zlato v tejto disciplíne zo Soči 2014 a napravil si chuť po sklamaní v podobe ôsmeho miesta v nedeľňajšom šprinte na 10 km.

Nečakaný nemecký hrdina rýchlostných pretekov Arnd Peiffer sa tentoraz musel uspokojiť s ôsmou priečkou, po troch zaváhaniach na strelnici mu chýbalo 1:14,1 min.

Senzačné striebro Samuelssona

Striebro senzačne získal štrnásty z ouvertúry, Švéd Sebastian Samuelsson, ktorý mal manko rovných 12 sekúnd. V tejto sezóne bol severan vo Svetovom pohári najlepšie 23. v šprinte v decembri vo francúzskom Annecy-Le Grand Bornand aj v januári v stíhačke v nemeckom Oberhofe.

Prelink

Jeho celkovým individuálnym maximom dosiaľ bola 13. priečka v rýchlostných pretekoch v českom Novom Meste na Morave v súťažnom ročníku 2016/2017. Stupne s mankom 15,1 s doplnil Nemec Benedikt Doll, šiesty zo šprintu. Medailisti nesklopili po jednom terčíku.

Otčenáš sa vyšvihol o 25 miest

Zo slovenskej dvojice napokon lepší bol 27. Martin Otčenáš, ktorý sa napriek trom trestným okruhom, všetkým po nevydarenej prvej „ležke“, vyšvihol z 52. pozície, chýbalo mu 3:30,8 min.

„Včera som to v rýchlostných pretekoch zbabral, dnes som sa snažil moje umiestnenie zlepšiť. Posun o 25 miest? Aspoň, že posun dopredu, už som sa veľmi nemal kam prepadnúť. V streľbe to dnes bolo čiastočné zlyhanie, pri prvej ´stojke´to nebolo ľahké, čakal som dlho na prvú ranu. Som rád, že aspoň posledná ´stojka´ mi vyšla. Sledoval som dnes aj Nasťu Kuzminovú, snažil som sa však sústrediť na seba,“ uviedol Otčenáš pre RTVS.

Matej Kazár aj vinou piatich zaváhaní na palebnej čiare obsadil 31. miesto, nenadviazal na 22. post z nedele, mal odstup 3:50,7.

„Striebro Nasti Kuzminovej bolo veľkou motiváciou aj pre mužskú súťaž a moje dnešné stíhacie preteky. Na strelnici sa točil vietor, pri ´stojke´ som musel čakať päť či desať sekúnd. S piatimi trestnými okruhmi byť okolo 30. miesta, pohodička,“ pridal svoje hodnotenie Matej Kazár.

Fourcade s tretím olympijským zlatom

Dvadsaťdeväťročný dobyvateľ ostatných šiestich veľkých glóbusov za celkový triumf vo SP Martin Fourcade sa raduje zo svojho tretieho zlata pod piatimi kruhmi. Pred štyrmi rokmi sa okrem stíhačky presadil aj vo vytrvalostných pretekoch. Popri tom má na olympijskom konte striebra z mass-štartu vo Vancouveri 2010 aj Soči 2014.

„Bolo ťažké vyrovnať sa s tým včerajškom, lebo na šprint som nastupoval s pocitom, že som v príprave urobil všetko úplne správne. Výsledok pre mňa bol nepochopiteľný a sklamanie veľké. Nemohol som však zotrvať v nejakom negatívnom rozpoložení. Vedel som, že mám schopnosti na nápravu. Som extrémne šťastný, že som tú nedeľu nechal za sebou,“ povedal M. Fourcade vo vysielaní France Télévision, zdieľal to web denníka L´Équipe.

Okrem Peiffera preteky nevyšli ani ďalším dvom medailistom z nedele: Čech Michal Krčmář uzavrel prvú polovicu výsledkovej listiny so šesťdesiatimi menami a Talian Dominik Windisch sa vytratil na 16. priečku.

ZOH 2018 v Pjongčangu

Biatlon

Stíhacie preteky mužov na 12,5 km: 1. Martin Fourcade (Fr.) 32:51,7 min (1), 2. Sebastian Samuelsson (Švéd.) +12,0 s (1), 3. Benedikt Doll (Nem.) +15,1 (1), 4. Tarjei Bö (Nór.) +1:02,6 min (3), 5. Simon Schempp (Nem.) +1:02,7 (3), 6. Benjamin Weger (Švaj.) +1:03,1 (2), 7. Simon Desthieux (Fr.) +1:03,7 (3), 8. Arnd Peiffer (Nem.) +1:14,1 (3), … 27. Martin Otčenáš +3:30,8 (3), 31. Matej Kazár (obaja SR) +3:50,7 (5)

Viac k osobe Arnd PeifferMartin FourcadeMartin OtčenášMatej KazárSimon SchemppTarjei Bö