Francúzi budú mať viac angličtiny na univerzitách

Študenti slávnostne zasadli do lavíc
Študenti Ekonomickej univerzity počas slávnostného zhromaždenia akademickej obce EU v Bratislave pri príležitosti otvorenia akademického roka 2011/2012. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

PARÍŽ 23. mája (WEBNOVINY) – Dolná komora francúzskeho parlamentu vo štvrtok schválila časť zákona, ktorého cieľom je zvýšiť na univerzitách počet kurzov cudzích jazykov vrátane angličtiny.

Komora ešte musí zákon schváliť ako celok a následne sa presunie do hornej komory, kde majú socialisti a ich spojenci taktiež väčšinu.

Štvrtkovému hlasovaniu predchádzala rozprava, v rámci ktorej poslanec za opozičný pravicový Zväz za ľudové hnutie (UMP) Jacques Myard vyjadril obavy zo straty identity Francúzov „kúsok po kúsku“.

Vládny poslanec Thierry Mandon na to reagoval slovami o „búrke v pohári“ a údajnej „fóbii zo zahraničných študentov“. Narážal pritom na cieľ normy, ktorým je zvýšiť počet zahraničných študentov na francúzskych univerzitách. Vláda prezidenta Françoisa Hollanda chce do roku 2020 ich počet zvýšiť zo súčasných 12 percent na 15.

Kritici zákona o rozšírení používania cudzích jazykov tvrdia, že ohrozí dominantné postavenie francúzštiny a oslabí identitu obyvateľov. Prívrženci tohto kroku však hovoria o zlepšení možností mladých ľudí nájsť si prácu a prilákaní študentov z iných krajín. Francúzi sú však známi svojim odporom k angličtine ako jazyku svojich rivalov z Britských ostrovov, ktorý sa stal všeobecne najpoužívanejším cudzím jazykom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom