Francúzi chcú preskúmať možné vojnové zločiny Ruska v Sýrii

Sýria - boje o Aleppo
Foto: SITA/AP

PARÍŽ 10. októbra (WebNoviny.sk) – Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Marc Ayrault chce vyzvať Medzinárodný trestný súd (ICC) v Haagu, aby preskúmal, či sa Rusko nedopustilo v Sýrii vojnových zločinov. Informovala o tom dnes agentúra AP.

„Francúzsko sa plánuje obrátiť na prokuratúru a preskúmať, ako by bolo možné začať takéto vyšetrovanie,“ povedal Ayrault pre rozhlasovú stanicu France-Inter. Šéf francúzskej diplomacie okrem toho uviedol, že Francúzsko nesúhlasí s ruským „bombardovaním“ severosýrskeho mesta Aleppo a je „viac ako kedykoľvek predtým odhodlané zachrániť jeho obyvateľstvo“.

Podľa Ayraulta by sa malo vyšetrovanie týkať úlohy, ktorú Moskva zohráva pri vzdušnej ofenzíve vo východnej časti Aleppa. Rusko v sobotu vetovalo francúzsky a španielsky návrh rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, vyzývajúci na okamžité zastavenie bojov v Sýrii vrátane ukončenia všetkých náletov na obkľúčené mesto Aleppo.

Americký minister zahraničných vecí John Kerry vyzval v piatok na vyšetrenie vojnových zločinov, ktoré podľa neho predstavujú nálety uskutočňované sýrskymi a ruskými vzdušnými silami v Sýrii. Rusko jeho výzvu rozhodne odmietlo.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jean-Marc AyraultJohn Kerry