Francúzi chcú reformy odložiť, eurozóna na nich tlačí

Francúzska vlajka
Foto: SITA/AP

FRANKFURT 24. februára (WEBNOVINY) – Francúzsko chce plnenie rozpočtových cieľov odložiť o tri roky do roku 2018. V pondelok o tom informoval nemecký denník Handelsblatt. Krajina údajne nechce, aby debaty o úsporných opatreniach a štrukturálnych reformách boli v centre pozornosti kampane pred voľbami v roku 2017.

Hollandova kancelária nechce komentovať klebety

Pôvodne ešte v roku 2013 dostalo Francúzsko od ministrov financií EÚ dva roky času na to, aby dostalo rozpočtový deficit pod hranicu troch percent hrubého domáceho produktu (HDP). Paríž však opakovane povedal, že tento cieľ sa mu nepodarí naplniť do roku 2017.

Francúzsky rezort financií správy denníka Handelsblatt nekomentoval. Zdroj z kancelárie prezidenta Francoisa Hollandea uviedol, že nebude komentovať klebety.

Dijsselbloem nezastáva rozdielne pravidlá pre krajiny

Francúzsko musí splniť rozpočtové ciele EÚ, v opačnom prípade riskuje poškodenie celého európskeho výdavkového rozpočtového rámca. V utorok to vyhlásil šéf skupiny ministrov financií krajín eurozóny Jeroen Dijsselbloem.

„Nemyslím si, že k väčším krajinám by sme sa mali správať inak ako k menším… Pre dôveryhodnosť celého rozpočtového rámca je kľúčové, že aj Francúzsko sa k nemu zaviazalo v rozpočtovej aj v reformnej oblasti,“ vyhlásil Dijsselbloem.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jeroen Dijsselbloem