Francúzi na boj proti islamistom povolali lietadlovú loď

Lietadlo
Foto: youtube.com

PARÍŽ 23. februára (WEBNOVINY) – Francúzska lietadlová loď Charles de Gaulle sa od pondelka zapojila do vojenských operácií proti extrémistickej skupine Islamský štát (IŠ) v Iraku. Podľa nemenovaného zdroja z francúzskej armády zostane plavidlo na Blízkom východe niekoľko týždňov, presnú dobu však neuviedol.

„Loď a jej námorná skupina odštartovali misiu ako súčasť operácie Chammal v Iraku,“ uviedol zdroj. Denník Le Figaro informoval, že prvé prieskumné lety a s najväčšou pravdepodobnosťou aj nálety sa uskutočnili už v pondelok ráno. Lietadlovú loď sprevádza útočná ponorka, niekoľko fregát a tankovacia loď. Posádka predstavuje vyše 3000 ľudí.

Video: Francúzska lietadlová loď Charles de Gaulle

Francúzsko sa ako prvá krajina pridalo k Američanmi vedenej koalícii uskutočňujúcej letecké útoky proti pozíciám IŠ v Iraku. Na rovnakej operácii v susednej Sýrii sa Paríž nezúčastňuje. Francúzsko má v rámci irackej misie v Spojených arabských emirátoch deväť stíhačiek, prieskumné lietadlo a tankovacie lietadlo. V Jordánsku má ďalších šesť stíhačiek typu Mirage.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Islamský štát