Francúzi odmietli írsku žiadosť o spoločný postup

Irsko

PARÍŽ 20. novembra (WEBNOVINY) – Zdá sa, že vedenie Írskej futbalovej asociácie (FAI) nepochodí so svojou snahou dosiahnuť opakovanie odvetného zápasu európskej baráže o účasť na budúcoročných majstrovstvách sveta v Juhoafrickej republike, Francúzi nepriamo odmietli žiadosť o spoločný postup. Íri sa v dvojzápase stretli s národným výberom Francúzska, v úvodnom meraní síl na domácej pôde súperovi podľahli 0:1, v druhom stretnutí ale po 90 minútach vyhrávali 1:0 a muselo nasledovať predĺženie. O remízu znamenajúcu postup sa v predĺžení postaral William Gallas. Stopérovi na gól prihral Thierry Henry, ktorý si loptu putujúcu mimo ihriska spracoval rukou. Útočník FC Barcelona svoje pochybenie po zápase priznal a neskôr sa nechal počuť, že „najspravodlivejším riešením“ by bolo opakovanie odvety. Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) takýto postup odmietla. FAI požiadala Francúzsku futbalovú federáciu (FFF), aby sa so spoločnou žiadosťou s podporou oboch kapitánov – Thierryho Henryho a Robbieho Keana – obrátili na FIFA so žiadosťou o povolenie odohrať zápas ešte raz. „FFF rozumie sklamaniu a trpkosti, ktoré pociťujú írski hráči, realizačný tím a fanúšikovia. Federácia nikdy neospravedlňovala chybu rozhodcu, ktorá znamenala uznanie vyrovnávajúceho gólu. Francúzsky futbal v minulosti okúsil obdobné poškodenia a FFF chce preto vyjadriť svoju ľútosť a sympatie írskej strane. Kapitán francúzskej reprezentácie Thierry Henry si po zápase uvedomil svoju chybu, oznámil to súperom, rozhodcom i médiám. Jeho reakcia je dôkazom úprimnosti a čestnosti, ktoré sú pre Thierryho typické. FFF by mu v týchto neľahkých časoch chcela vyjadriť svoju plnú podporu. Írska futbalová asociácia požiadala FIFA o zopakovanie duelu, to však bolo odmietnuté. V priebehu zápasov sa arbitri rozhodujú s definitívnou platnosťou. Výsledok stretnutia sa už dodatočne nemôže zmeniť a duel sa nemôže znova odohrať. Rozhodnutie FIFA je zaväzujúce pre obe federácie,“ konštatuje sa v oficiálnom tlačovom komuniké FFF.