Francúzi sú spojenci, nariadil Putin svojim vojakom v Sýrii

Francuzsko stihacky
Francúzske lietadlá typu Rafale ostreľovali logistické sklady džihádistov na severovýchode Iraku. Foto: SITA/AP

Moskva 17. novembra (WebNoviny.sk) – Ruský prezident Vladimir Putin nariadil dnes ruskej armáde, aby spolupracovala s Francúzskom ako so spojencom v spoločnej protiteroristickej operácii v Sýrii. Oznámila to tlačová agentúra DPA. Podľa agentúry Reuters tomuto rozhodnutiu predchádzal telefonický rozhovor Putina s francúzskym prezidentom Francoisom Hollandom, v ktorom sa dohodli na koordinácii svojich armád v boji s extrémistickým Islamským štátom. Ruské štátne médiá následne informovali, že francúzskej lietadlovej lodi bude v pokračujúcich operáciách v Sýrii asistovať ruská vojenská loď Moskva.

Kremeľský palác medzičasom informoval, že Hollande pricestuje vo štvrtok 26. novembra na stretnutie s Putinom do Moskvy, na ktorom budú pokračovať vo vzájomných konzultáciách o boji s terorizmom. Ešte predtým absolvuje v utorok 24. novembra vo Washingtone schôdzku s americkým prezidentom Barackom Obamom. Putina, ktorý dnes večer navštívil v Moskve veliteľské centrum ministerstva obrany, šéfovia armády informovali, že ruské letectvo za ostatných 48 hodín uskutočnilo v Sýrii asi 2300 náletov.

Vo vysielaní televízie Putin dnes vyhlásil, že Rusko dopadne tých, ktorí vyhodili do vzduchu ruské dopravné lietadlo v Egypte a že zintenzívni svoj boj s islamistami v Sýrii. Ruskému námorníctvo prikázal nadviazať kontakt s francúzskou lietadlovou loďou v regióne a správať sa k nej ako ku spojencovi. Povedal tiež, že Rusko by mohlo s francúzskym námorníctvom rozpracovať spoločný plán boja v Sýrii.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimir Putin
Firmy a inštitúcie Islamský štát